Ahududu Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ahududu, kırışıklıkların görünümünü azaltmayı, optimum sağlığı teşvik etmeyi, lezzetli bir diyet dostu yemek yemeyi, kilo kaybını arttırmayı, bağışıklığı arttırmayı, yaşlanmayı yavaşlatmayı, saç sağlığını iyileştirmeyi, egzamayla savaşmayı, kalp-damar sağlığını artırmayı, göz sağlığını korumayı, iyileştirmeyi içeren şaşırtıcı sağlık yararlarına sahiptir. Ayrıca iltihapla da mücadele eder.

Ahududu Nedir?

Ahududu, lif, antioksidanlar ve vitaminlerle yüksek bir meyvedir. Ahududu meyvesi, sadece tatlı isteklerinizi gidermekle kalmayıp, aynı zamanda atıştırmak için de sağlıklı bir aperatif haline getirir. Ahududu, kanser hücrelerinin büyümesini önleyen çok miktarda fenolik bileşik ve ellagik asit içerir.

Hepsinden iyisi, diyetinize meyveleri kolayca ekleyebilirsiniz. Meyveleri çiğ yiyebilir, lezzetli içecekler hazırlayabilir veya hatta lezzetli tatlılar bile yapabilirsiniz. Meyveler sadece tat alma duyularınızı canlandırmaz, aynı zamanda bol miktarda beslenme sunar ve beslenmenize besin değeri kazandırır. İşte diyet ve cilt bakım rutininize daha fazla ahududu eklemenizin birkaç nedeni:

Ahududu Besin Değeri

Besin Veritabanına göre, bir bardak ahududu (yaklaşık 123 gram) 64 kalori , 1.5 gram protein, 0.8 gram yağ ve 15 gram karbonhidrat (8 gram lif ve 5 gram şeker).

Bir bardak çiğ ahududu yemek, C vitamini ihtiyacınızın yüzde 54’ünü, K vitamini yüzde 12’sini, folatyüzde 6’sını , E vitamini yüzde 5’ini , demir ve potasyum ve manganez ihtiyacının yüzde 41’ini aynı gün içerisinde sağlayacak daha az miktarda tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B-6 vitamini, kalsiyum , magnezyum , fosfor, çinko ve bakır .

Ahududu antioksidanları alfa ve beta-karoten , lutein, zeaksantin ve kolin içerir.

13 Ahududu Etkileyici Sağlık Faydaları

1. Kırışıklıkların görünümünü azaltır

Kırışıklıklar ve donuk cilt, iyi dinlenmiş bir gece uykusundan sonra bile yorgun ve bitkin görünmenizi sağlar. Neyse ki, ahududu cilt üzerinde sihir gibi çalışır ve güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar. Ek olarak, C vitamininin antioksidan gücü, renk bozulmalarını ve yaşlılık lekelerini etkili bir şekilde azaltır. Genç bir görünüm elde etmek için canlandırıcı yüz maskeleri yapmak için ahududu kullanın. Parlayan bir cilt maskesi için, sadece bir bardak yoğurtla 2 bardak taze ahududu ekleyin. Karışımı karıştırın ve bu karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra tamamen yıkayın.

2. Optimum Sağlığı Destekler

Yenileme ve geliştirme dokularında önemli rol oynayan metaloproteinaz enzimleri bakımından zengindirler. Ayrıca sağlığınız için hayati önem taşıyan tüm temel vitamin ve mineralleri yüksek miktarda magnezyum , potasyum , bakır , folat , manganez içerir. Bu yüzden ahududu meyvesini kesinlikle diyetinize eklemeniz gereken eksiksiz bir meyvedir.

3. Yüksek Besin Değeri

Fito-besin içeriği yüksek olan ahududu, B vitaminleri ve antioksidanlar da dahil olmak üzere bazı geleneksel besinler açısından zengindir. Antioksidan besinler, vücudun dokularını oksijene bağlı hasarlara karşı korumada önemli bir rol oynar.

4. Lezzetli Diyet Dostu Gıda

Bir bardak taze ahududu 8 gram fiber, 1.5 gram protein ve 14.7 gram karbonhidrat içerir. Ayrıca meyvelerin sodyum ve yağ bakımından düşük ve tamamen kolesterolsüz olduğunu bilmek sizi memnun edecektir. Bu ahududu diyet yapanlar için mükemmel bir seçimdir. Ek olarak, elyaf içeriği fazla yemeden tam hissetmenize izin verirken, doğal olarak tatlı tadı sağlıksız isteklere yardımcı olabilir. Tatlı bir şey için can atıyorsanız ama fazla kilo almak istemiyorsanız, kendinize besleyici bir ahududu diyeti seçin.

5. Kilo Kaybı Destekler

Ahududu mangan ve lif içeriği yüksektir. Fiber sizi uzun süre tam tutar, aşırı yemekten vazgeçirir ve en sevdiğiniz yiyecekleri yemekten kaçındırır. Tok tutmak için ahududu ve yulaf yemeyi düşünün. Ek olarak, ahudududaki manganez metabolizmayı arttırır ve kalorilerin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Ahududuların diğer öğünlere göre daha az kaloriye sahip olduğunu bilmek sizi memnun edecek, bu da onu gün ortasında mükemmel bir atıştırmalık haline getirecek. Ahududu ayrıca glisemik indekste (GI) düşüktür, yani kan şekeri seviyesini düşürmez.

6. Bağışıklığı Geliştirir

Vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendiren fitokimyasallar içerir. Böylece ahududu, zayıf bir bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu süreç, farklı hastalıklarla savaşmak için immün yanıtı uyaran immünoterapi olarak bilinir.

7. Yaşlanmayı Yavaşlatır

Cilt için mükemmel çalışan çoklu antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda cilt hasarının güneşe karşı etkilerini azaltır. Hassas cildiniz varsa ve kızarıklığı önlemek istiyorsanız ahududu yüz maskeleri veya diğer cilt bakım ürünleri kullanmak mükemmel bir seçimdir.

Ek olarak, meyvelerdeki C vitamini varlığı cilt kanserini önlemek için mükemmel bir bileşendir.

8. Saç Sağlığını Geliştirir

Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran folat bakımından zengindirler. Bu hücreler vücudun her bir hücresine oksijen taşır. Bu, doğru büyüme için yeterli miktarda beslenme gerektiren saç köklerinin büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Ek olarak, ahududu içinde depolanan silikon ve magnezyum içeriği de saç kalitesini yükseltir. Silikon, saçı kalınlaştıran ve daha hızlı saç büyümesine neden olan hayati bir bileşendir.

9. Egzama İle Savaşır

Ahududu, bitkisel antibakteriyel cilt bakım ürünlerinde cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan önemli bir bileşendir. Bunun nedeni, ahududuların egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi eden antibakteriyel özellikleri içermesidir. Ayrıca döküntü, egzama ve diğer cilt lezyonlarının tedavisinde yardımcı olan sayısız anti-enflamatuar özellik içerir.

10. Kardiyovasküler Sağlığı Artırır

Kanı incelterek kan dolaşımını ve kardiyovasküler sağlığı arttırır. Bu, arterlerden ve damarlardan geçmesini kolaylaştırır. Ayrıca aşırı kan pıhtılaşması ve dalgalanan kan basıncı olan hastalar için kritik öneme sahip sayısız anti-pıhtılaşma özelliği vardır. Meyveler sadece pıhtılaşmayı engellemekle kalmaz, aynı zamanda kanın akışkanlığına yardımcı olan bezi de eritir. Ayrıca kan inceltici ajan olarak da çalışan Salisilat içerir.

Optimum akışkanlık, iyi kalp sağlığı için şarttır, potasyum içeriği de uygun kas fonksiyonunu sağlar. Bu, aritmi riskini azaltır ve vücuttaki kan pompalamasını optimize eder.

11. Göz Sağlığını Korur

Vitamin A , C ve fenoller gibi antioksidanlar bakımından zengindirler. Bu, gözün hassas zarını koruyarak, çeşitli hastalıkları etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Zarlar gözlerin korunmasından ve temizlenmesinden sorumludur. Ayrıca gözlerin kurumasını önleyerek kaşıntı olasılığını azaltır. Ahududu ayrıca sağlıklı görmede kritik bir rol oynayan Ellagik asit olarak bilinen bir bileşik içerir.

12. Belleği Geliştirir

Diyetinize ahududu eklemek potansiyel olarak beyin hasarını önleyebilir ve hafıza kaybının ve yaşlılık ile ilgili diğer sorunların etkilerini azaltabilir. Anti-oksidanların varlığı, stres ve yaşlılığın neden olduğu diğer hastalıkları ve semptomları da önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, ahududu ayrıca hafıza kaybı risklerini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler içerir.

13. Anti-inflamatuar Özellikler

Ahududu, hücre zarına zarar vermeyi önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kalp hastalıkları riskini azaltan ve sindirime yardımcı olan birçok anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Yakın tarihli bir bulguya göre, ahududu meyvelerdeki anti-enflamatuar etkiden sorumlu olan doğal fenol antioksidan olan Ellagic asit olarak bilinen bir bileşik bakımından zengindir. Bu bileşik, bağırsakta iltihaplanma olasılığını azaltarak gastrointestinal sistem sağlığını artırır.

Not:

Uygun kırmızı ahududu dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi birkaç faktöre bağlıdır. Şu anda kırmızı ahududu için uygun bir doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!