Amber Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Amber Taşı Nedir?

Amber taşının kullanılan diğer isimleri kehribar, İsviçre taşı ve Reçine taşıdır. Aslında her ne kadar taş olarak bilinse de amber, Pinus succinifera ağaçlarının reçinelerinin fosilleşerek taşlaşmış halidir. Pinus succinifera soyu tükenmiş bir çam türüdür. Fosil oldukça yumuşak ve hafiftir. Kolay kırılabilen bir özelliğe sahiptir. Bir yere gömüldüğünde bazı ufak cisimleri kendine çekme özelliği vardır.

Isıtıldığı takdirde elektriksel ve manyetik özelliği açığa çıkmaktadır. Ayrıca yapısal olarak sahip olduğu güneş enerjisi sayesinde bedenle temas ettiği anda vücuda sıcaklık yaymaktadır. Turuncu, sarı, bal rengi, kırmızı, kahverengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, mavi ve yeşil gibi birçok renkte bulunabilen amberin sıkça rastlanan türü kırmızımsı sarı veya kehribar rengindedir.

Ayrıca renksiz de olabilmektedir. Yaklaşık 256 farklı renk tonuna sahip olan amberin renk tonları katalog haline getirilmiştir. Amberin içerisinde böcek görünümüne benzeyen ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları bulunmaktadır.

Çok hafif ısıtıldığında reçine kokusu duyulurken 150 °C’ye kadar ısıtıldığında yumuşaklaşır. 375 °C civarında ısıya maruz kaldığında ise güzel bir çam reçinesi kokusu çıkararak yanar. Yünlü yüzeylere sürtüldüğünde kıvılcım çıkartır. Saç teli, saman, hafif kâğıt parçaları gibi hafif maddeleri kendine çekebilmektedir.

Amber Taşının Genel Özellikleri Nelerdir?

Tüm şakralarla uyumlu olan amberin uyumlu olduğu unsur ise havadır. Sertliği 2,5, özgül ağırlığı ise 1,05 ila 1,15 arasındadır. Kimyasal grubu çam reçinesi fosili gibi organik materyallerdir. Yapısal görünümü saydam, yarı saydam ve opaktır. Genel olarak kimyasal formülü C,H,O şeklindedir. Rengi genel olarak portakalımsı sarı ve kırmızımsı olsa da 256 farklı tona sahiptir. Kehribar yani amberin çıkarıldığı ülkeler; Baltık Denizi, Burma, Lübnan, Sicilya, Meksika, Romanya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Polonya ve Atlantik’tir.

Amber Taşı İnsan Vücudunda ve Psikolojisinde Neleri Etkiler?

Birçok psikolojik ve bedenen rahatsızlığa iyi gelen amber taşı aynı zamanda insanın yaşamının daha dingin ve sakinlikle geçmesi gibi etkilere de sahiptir. Taşın bedene ve ruha iyi gelen bazı özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Tüm şakralara hitap eden amber, şakraları olumsuz enerjilerden arındırır.
 • Taşı kullanan kişiye neşeli ve berrak bir ışık enerjisi yükler
 • Kişiye iç görü ve özgüven kazandırır
 • Kişinin bunalımlı melankolik ruh halini önleyerek depresyonun önüne geçer
 • Ruhsal açıdan insan sağlığını korur. Kullanan kişinin ortamındaki olumsuz havayı çekerek yok eder.
 • Bulunduğu ortamda negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir ve kişilere rahatlama hissi verir.
 • Sıcaklık, sakinlik ve güven duygusu verir
 • Amber vücudun ağrıyan bölgelerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır.
 • Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
 • Kişinin yaşam farkındalığını artırır ve özgüven sağlar.
 • Birçok alerjik reaksiyonu engeller ve alerjiye iyi gelir.
 • Başladığımız işlerde sabırlı olmayı ve odaklanma motivasyonunu sağlar
 • Hayatın birçok sorumluluk yükleyerek sizi ezdiğini düşündüğünüz ve yaşam enerjinizi yitirmeye başladığınız zamanlarda şifa yüklü enerjisi ile yeniden canlılık katar.
 • Astım, bronşit gibi üst solunum yolları problemlerinde yardımcı olur.
 • Bir takım takıntılı davranışlara karşı iyi gelir.
 • Para, bereket ve şans getirdiğine inanıldığı için kasalara ve cüzdanlara konulur.
 • Böbrek, mesane ve dalağı temizler ve bu organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Nazara karşı korur.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar.
 • Bedenin arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olur.
 • Bademcik sorunları konusunda yardımcı olur.
 • İç sindirim sisteminin ve salgı bezlerinin çalışmalarını dengeler,
 • Karaciğeri temizleyerek güçlendirir.
 • Doğru kararlar vermeye yardımcı olur, zihnin açılmasına katkıda bulunur.
 • Takı olarak kullanıldığında sol el veya bilekte bulunursa vücutta elektrik yığılmasına engel olur. Bu şekilde depresyonu engeller
 • Takı olarak kolye formatıyla boyun çevresinde kullanıldığında yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önler. Ve bu da soğuk algınlığını önlemektedir.
 • Yaşamın güzel ve olumlu yönlerini fark etmeyi ve pozitif olmayı sağlar.
 • Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Tiroid bezi enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Keskin bir öngörü yeteneği sağlar

Bu ve buna benzer bir çok faydası bulunan kehribar ya da amber taşı günümüzde genel olarak süs ve takı eşyası olarak kullanılsa da tarihte sıklıkla şifa aracı olarak kullanılmıştır.

Amber Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Çok açık sarımtrak tonlardan kızılın tonlarına kadar birçok renk türü bulunan, yarı saydam formda ve kırılgan yapıdaki amber Baltık Denizi’nden çıkartılmaktadır. Olabildiğince parlak ve güzel bir rengi vardır. Ayrıca amber taşına yapışmış olan fosil böcekler diğer doğal taşlarda görülmeyen, bu taşa ilişkin özelliklerden birisidir. Avrupa’da ise en çok amber çıkartılan yataklar Hollanda, İsveç, Meksika, Lübnan, Romanya, Ukrayna ve İngiltere’dir.

Amber Taşı Kültür Tarihi

Görsel ve estetik açıdan çok şık bir taş olan amber taşı evlerde ve iş yerlerinde dekoratif bir obje olarak da kullanılabilmektedir. Fakat amberin sağlığa olan faydalarından dolayı birçok insan daha çok takı ve aksesuar şekli ile taşı üzerlerinde taşımayı tercih etmektedir.

Çin’de amber katkısı ile yapılan sakinleştiriciler ve ağrı kesiciler bulunmaktadır. I. Dünya Savaşında da tedavi maksatlı ya da hastalıklardan korunmak adına amber taşının enerjisinden faydalanılmıştır. Türk bilim adamlarından İbn-i Sina da birçok hastalığın ilacı olarak görmüştür amberi.

Eski Zamanlarda Amber Taşının Şifa Amacıyla Kullanıldığı Hastalıklar

Amber geçmiş çağlardan bu yana insanlık için şifa kaynağı olarak görülen unsurlardan birisi olmuştur. İçerisinde bulunan faydalı bileşenler sayesinde çoğu zaman ilaç yapımında amberden faydalanılmıştır. Pozitif ve stresten uzak bir yaşam için insanın ihtiyacı olan enerjiyi sağladığı düşünülmektedir. Günün koşturmacası ve stresinden kurtulmak ve arınmak, rahatlamak için birçok kişinin her zaman yanında taşıdığı en değerli aksesuarlarından biridir.

Eski birçok uygarlığın faydalarını keşfedip yararlandığı bir taş olan amber, yan etkisi olmayan ve oldukça etkili bir sağlık kaynağı niteliğindedir. Geçmiş zamanlarda saf hale getirilmiş amber yağının boğmaca için kullanıldığı bilinmektedir. Bunun dışında Antik Roma döneminde özellikle akıl hastalıklarının tedavisinde kişiyi koruyucu maksatla kullanılmıştır. Ya da kehribar tozu ile balı karıştırarak tüketildiğinde boğaz ve kulak hastalıklarına hatta göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Su ile içildiğinde de mide hastalıklarının iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Ortaçağ döneminde kehribar tanelerinin sarılık hastalığına karşı iyileştirici olduğu saptanmıştır. Ruhu güçlendirdiğine inanılan kehribar ayrıca doğumu kolaylaştırmak, yılan sokmalarında ve diş ağrılarında da kullanılmıştır. Erkeklerde cinsel gücü artırdığı iddiaları ile de kullanılmıştır. Ancak amber taşı artık günümüzde sağlık nedeni ile kullanılmamaktadır.

Amber Taşının Ruhlar Üzerinde Etkisi

Litvanya bölgesinde ölen kişiler için kehribar tütsü yakılması geleneği vardır. Bu tütsünün ortamı şeytani ruhlardan arındırdığı düşünülmektedir. Ayrıca nazara karşı koruyucu etkisi olduğu düşünüldüğünden dolayı yeni doğan bebeklerde de tütsü işlemi uygulanırdı. Bunun ayrıca bebeğin hızla gelişmesini sağlayacağına da inanılıyordu. Yeni evlenen kişiler de mutlu bir evlilik hayatı sürmek için bu taşın olumlu ve pozitif bir güç veren etkisinden faydalanmaktadırlar. 1. Dünya Savaşı dönemine kadar kehribar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Sonrasında da Almanya’da insanlar kehribardan yapılan tespih ve aksesuarları bebeklerin diş çıkarma sırasında acı çekmelerini engellemek maksadıyla bebeklerin üzerine koymaktadır. Litvanyalı kadınlar ise guatrdan korunmak için kehribar kolyeler takmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!