Ani Kilo Kaybının Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Hızlı, Ani veya beklenmedik kilo kaybına birkaç tıbbi koşullar gösterebilir ve göz ardı edilmemelidir. Bu makalede ani kilo kaybı ve olası nedenleri hakkında bilgi veren ve çeşitli sağlık ile ilgili koşullara ilişkin bilgiler vereceğiz..

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Ulusal Sağlık Enstitüleri bir sağlık uzmanına başvurmanızı önerir, eğer 6 – 12 ay içinde normal vücut ağırlığının %5’inden daha fazla kayıp varsa, bu kilo kaybı zararlıdır.

Ani kilo kaybı kısa bir süre içinde çeşitli sağlık belirtisi olabilir. Sorunları fiziksel hem de zihinsel olabilir. Bu durumda doktorumuza başvurmak en doğru karar olacaktır.

Çeşitli sağlık sorunları gibi Addison hastalığı, kanser, çölyak hastalığı, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), Crohn hastalığı, demans, depresyon, diyabet, yeme bozuklukları, HIV/AIDS, hiperkalsemi, hipertiroidi (aşırı aktif tiroid), uyuşturucu, Parkinson hastalığı, peptik ülser, ülseratif kolit vb., beklenmedik kilo kaybına neden olabilir.

Ani Kilo Kaybının Altında Yatan Nedenler

Addison Hastalığı: Bu durum aynı zamanda kronik adrenal yetmezlik olarak bilinir. Bu bozukluk klinik ve kortizol gibi hormonlar böbreküstü bezleri tarafından yeterli miktarlarda üretilmekten oluşur. Bu tıbbi durum hayatı tehdit eden bir ihmal olabilir. Ani kilo kaybı Addison hastalığı belirtilerinden biridir.

Kanser: Ani kilo kaybı sık görülen bir kanser belirtisi olan kişilerde görülür. Bu, kanserli tümörleri vücutta vücudun metabolizma, vücudun daha hızlı kalori yakması ve bu nedenle de aşırı kilo kaybına yol açması mümkündür. Bazı insanlar da kanser için uygulanan tedavi sırasında açıklanamayan kilo kaybı yaşanabilir.

Çölyak Hastalığı: Bu durumda sindirim, ince bağırsak astar gluten ters bir tepkime nedeniyle hasar alır. Bu durum bazı besinleri emmek için bir yetersizlik ile karakterizedir. Kilo kaybı hayati besinler, karaciğer, böbrek, periferik sinir sistemi ve beyni etkileyen diğer komplikasyonlar takip oranının azalmasına bağlı olarak meydana gelir.

Kronik İshal: İshal yanlış bir tür gıda tüketildiği zaman ortaya çıkar ya da viral bir enfeksiyon gastroenterit denilen vakadır. Çoğu insanların hayatlarının bir noktasında yaşadığı bir şeydir. İshal bu tür antibiyotikler ile tedavi edilebilir olsa da, dört haftadan fazla ishal insanlarda kronik ishala dönüşebiliyor. Birey dört haftadan fazla ishal olursa, kilo kaybı kaçınılmaz olur.

KOAH: Hava akışını engelleyen bir grup akciğer hastalıkları, zor nefes alıp verme, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olduğu bilinmektedir. Bu durum amfizem (akciğerlerdeki en küçük hava yollarını hava kesecikleri yok edilir) ve kronik bronşit (bronş astar iltihapı) oluşmaktadır. KOAH sonraki aşamada, istenmeyen kilo kaybı görülmektedir.

Crohn Hastalığı: Crohn hastalığı sindirim sistemi ve farklı alanlarda, astar iltihabını neden olan ve etkileyen nadir bir hastalıktır. Karın ağrısı, şiddetli ishal ve bazı durumlarda yetersiz beslenme yol açar. Hayatı tehdit edici olmasada, zamanında teşhis edilerek tedavi edilebilir, ağrılı ve zayıflatıcı bir hastalıktır.

Demans: Gerçekten demans bir hastalık değildir, ancak belirtiler, Parkinson veya Huntington hastalığı Alzheimer gibi bazı hastalıklara ilişkin bir grup, Beyin fonksiyonlarının kaybı, bellek, heyecan, konuşma bozukluğu, vb kaybı içerir. Kilo kaybı demans nedeniyle nadir, ama duyulmamış bir şey değil. Eğer hastada herhangi bir bellek kaybı varsa ağır vakalarda, devam etmektedir.

Depresyon: Hüzün kalıcı duygu ve ilgi kaybı ile karakterize bir ruhsal durum oluşturur. Buda depresyon olarak bilinir. Depresyonun çeşitli belirtileri arasında en temel olanı iştahsızlık nedeniyle kilo kaybı ya da aşırı kilo aşırı yemek nedeniyle kilo kazanımı.

Diyabet: Diyabet hastalığı, yüksek kan şekeri düzeyi ile karakterizedir. Eğer şeker seviyesi normalden yüksek çıkarsa, genellikle, en yaygın belirtileri susama ve açıklanamayan aşırı kilo kaybı. Bu, fazla şeker böbrekler tarafından emilir ve bir sonucu olarak, idrar ile geçirilir. Her zaman şeker idrar ile geçirilir, diyabetik susamış hissedilir, ve su, soda, kahve, vb ile söndürmeye çalışır. Bu da, şeker düzeyleri ve böylece döngü devam ediyor ve yükselmesini sağlar. Bu döngü diyabetiklerde ani kilo kaybına neden olur.

Yeme Bozuklukları: İnsanların ne yedikleri ve yeme bozukluğu nedeniyle oluşan durumdur ve bu duruma anoreksi denir. Genellikle, anoreksi olan kişiler, kendilerini aç bırakıp ya da aşırı egzersiz yaparlar. Öte yandan, kişinin besin alımı, müshil veya idrar söktürücü yiyer ve büyük miktarda tüketir. Bunun sonrasında kusma ile kısıtlar ve aşırı kilo kaybı oluşur.

Bu iki yeme bozuklukları genç kızlar arasında çok yaygın olan, hayatı tehdit eden, özellikle anoreksiya, dönük çabuk tedavi edilmelidir. İnsanlar genellikle anoreksiya ve bulimiya daha fazla zihinsel koşulları yerine getirmek için fiziksel gibi duygusal sorunları ile başa çıkmak, böylece bunları yaparlar.

HIV/AIDS: Kronik ve hayatı tehdit eden bir durum HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) nedeniyle AIDS (kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) olarak bilinir. HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini engeller. Orada birçok diğer hastalıklara neden olan ani kilo kaybı ile birlikte HIV veya AIDS gibi bağışıklık sistemi zaten tükenmiş, vücut gibi bir açık oyun alanı için çeşitli hastalıkları), tüberküloz (VEREM), salmonella hastalığı, bağışıklık CMV), kandidiyaz, toksoplazmoz, cryptosporidium, kanser, israf sendromu ve böbrek hastalığı.

Yüksek kalsiyum: Kandaki yüksek kalsiyum seviyesi yüksek kalsiyum olarak bilinir. Kalsiyum kemik yoğunluğu korumak için, kasların kasılması, beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak ve aynı zamanda hormon serbest bırakmak gereklidir. Paratiroid bezleri kan kalsiyum seviyesini düzenleyen bezler) aşırı aktif olduğunda, kreatinine neden olur. Bu durum belirtileri şiddetli olarak tespit edilmeden yıllar için çok ileri bir safhada değilse, gidebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde iştah, aşırı susuzluk, kabızlık kaybı, bazı belirtileri oluşur. Ani kilo kaybı, iştah kaybı yüzünden mi, yoksa olanlar için mi oluşur.

Hipertiroidi: Tiroksin aşırı üretimi, tiroid, hipertiroidi veya aşırı aktif tiroid olarak bilinir. Ani kilo kaybı, terleme, sinirlilik ya da düzensiz ve hızlı kalp atışları, hipertiroidi nedeniyle vücudun metabolizmanın hızlanması nedeniyle kaynaklanır.

Narkotik: Kokain, eroin gibi uyuşturucu tüketen, amfetamin, vb., iştahı bastırır ve kilo kaybı oluşur. Uyarıcı ve uyuşturucu bağımlıları genellikle aşırı ya da günlerce yemek ve uykudan kaçınırlar. Bu sağlıksız yaşam tarzı seçimi çeşitli sağlık sorunları ve olası ölüme yol açar.

Parkinson Hastalığı: Parkinson hastalığı vücudun sinir sistemi, substantia nigra dopamin üreten hücreleri nedeniyle, orta bir bölgeyi etkileyen bir durumdur. Kendisi için bir tedavi hala bulunamadığı, merkezi sinir sisteminin dejeneratif olduğu bir hastalıktır. Bazı belirtileri bu tıbbi durum, sertlik kol ve bacaklar, kısıtlama, hareket ve konuşma bozuklukları ve yumuşak konuşma, istemsiz hareketler gibi yanıp sönen, gülümseyen, salıncak kolları, yürürken, vb.; titreme ve bacaklarda, hareketleri yavaşlatan, el yazısı değişiklikler, duruş bozukluğu, denge problemleri, titreme gibi kontrolsüz vücut hareketleri. Ani kilo kaybı ve iştahsızlık, kontrol edilemeyen titreme ve su kaybı nedeniyle, Parkinson hastalığı olan kişilerde bu ortak özellikler görülür.

Peptik Ülser: İnce bağırsak yemek borusu, mide ve üst kısmının iç yüzeyinde gelişen açık yaralara peptik ülser denir. Bazı ilaçların uzun süreli tüketimi ya da bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşur. Peptik ülserin en sık görülen belirtileri kanda (kırmızı veya siyah renkli), beklenmedik kilo kaybı, iştah değişiklikleri ve koyu kan kusma.

Ülseratif Kolit: Ülseratif kolit sindirim sistemi ve belirli alanlarda uzun süreli iltihaba neden olan kronik bir durumdur. Genellikle kalın bağırsak ve rektum iç astarı etkileyen iltihablı bağırsak hastalığıdır. Belirtileri şunlardır; rektal kanama, rektal ağrı, kanlı ishal, karın krampları ve ağrı ve için istenmeyen kilo kaybı.

Bir hastalık sonrası ya da bir yakının ölümü, iş değiştirme ya da bir boşanma, stres sonrası da oldukça normal kilo kaybı yaşanır. Eğer beklenmedik kilo kaybı bu nedenlerden herhangi birine bağlı olsaydı. ancak o zaman da göz ardı edilmemelidir ve tıbbi doktorunuza derhal rapor edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!