Menü Kapat

Ayakta Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Ayakta Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Bütün gün vücudumuzun olanca ağırlığını taşıyan ayaklar aslında vücudun en çok zorda kalan ve belki de bir problemle karşılaşılmadığı sürece en az önemsenen organlarımızdan birisidir. Yapılan araştırmalar da aslında ayaklarımıza ilişkin özensizliğimizi ortaya koymaktadır. İstatistiklere göre bebeklerin en az %95’i sağlıklı ayaklarla doğmaktadır. Fakat yetişkinlerin sadece %40’ının ayaklarında yaşadığı bir sorun yoktur.

Ayak sağlığımızın bozulmasına neden olan faktörlerin başında hareketsizlik, aşırı kilo, ayak sağlığının önemsenmemesi, uygun olmayan hatta rahatsız ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar gelmektedir. Bu şekilde önemsemediğimiz ayak sağlığımızla birlikte aslında dizlerimiz ve hatta tüm omurga sistemimizde rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bozulan ayak sağlığının baş ağrılarına bile neden olabildiği bilinen bir gerçektir.

Ayaklarda yanlış ayakkabı, yanlış çorap seçimi ve havasızlık nedeniyle ortaya çıkan problemlerin en başında bir takım cilt sorunları gelmektedir. Neredeyse bütün günü kabusa çevirebilen ufak bir nasır, su toplaması gibi problemler ayak sağlığının genel olarak bozulmasına ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Deri Soyulmalarında Mantar Enfeksiyonları Riski

Ayak mantarları genel olarak parmak aralarında oluşmakla beraber ayağın her yerinde görülebilmektedirler. Ayağın uzun saatler ayakkabı içerisinde kalması, bu nedenle nemli kalması, terlemesi, aşırı sıcak hava mantar enfeksiyonlarının en önemli oluşma nedenleridir. Fakat bunların dışında dolaşım bozuklukları ve diyabet gibi hastalıklar da mantar enfeksiyonu oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Ayak mantarları parmak aralarında oluştuğunda, bulunduğu bölgenin çok nemli olmasından ötürü genellikle beyazımsı kabarıklıklar ya da deri dökülmeleri ile kendisini gösterir. Özellikle deri dökülmesi belirtisi doğrudan ayak mantarını akla getirmektedir. Ayak tabanında meydana gelen mantar enfeksiyonları ise daha kuru ve kepekli lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca tüm bu görünümlerin yanı sıra kırmızımsı, üzeri kepekli ya da minik su dolu kabarcık şeklinde de oluşabilir.

Ayak mantarı oluşmaması için ya da oluştuğunda tedavi ile birlikte mutlaka;

Hep aynı ayakkabıyı giymemek

Her gün çorap değiştirmek,

Ayaktaki nemi emmesi için pamuklu çorap tercih etmek,

Banyodan sonra parmak aralarını iyice kurulamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Mantar enfeksiyonu aynı zamanda tırnaklarda da sık görülen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde “Onikomikoz” olarak bilinen tırnak mantarı tırnağın normal saydamlığını ve sertliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Tırnak mantarının belirtileri ise; tırnakta kalınlaşma, tırnağın kolay kırılması, ufalanma, sarı ve kahverengi renk değişiklikleridir.

Deri Soyulmasının Diğer Nedenleri

Ayak derisinde görülen renk değişiklikleri, kalınlaşma, sertleşme, çatlama, kaşıntı, deri dökülmesi, kabarcıklar, tırnaklardaki renk değişikliği – kalınlaşma ve kırılma gibi problemler genellikle cilt hastalıklarıyla ilgili durumlardır. Ancak tüm bu belirtilerin varlığının başka ciddi hastalıklara da bir işaret olabileceği unutulmamalıdır.

Deri soyulması; aslen derinin epiderm tabakasının hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Epiderm tabakasının bu şekilde zarar görmesi ise genellikle enfeksiyon veya güneş yanığı gibi deriye doğrudan zarar veren etkenler nedeniyle gerçekleşir. Fakat bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da başka bir takım hastalıklar da deri soyulmasının akla getirebileceği diğer durumlardır.

Deri soyulması ile birlikte nükseden diğer cilt hastalıkları ise kurdeşen, kaşıntı, kuruluk ve tahriştir.

Görüldüğü gibi deri soyulmaları birçok ciddi hastalığın göstergesi de olabilmektedir. Bu nedenler böyle bir durumda vakit geçirmeden bir cilt doktoruna giderek duruma ilişkin teşhis konulması oldukça önemlidir.

Hangi Durumlar Ayak Derisinin Soyulmasına Neden Olabilir?

 • Ayak mantarı
 • Tiroid sorunu
 • Cildin aşırı şekilde tahriş olması ve cildin zarar görmesi
 • Cildin uzun süre güneşe veya kuru havaya maruz kalması
 • Özellikle cildin nefes alamadığı ortamlarda aşırı sıcağa maruz kalma
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Bağışıklık sisteminin bozulması
 • Ve bir takım kanser türleri ayak derisinde soyulmaya neden olabilmektedir.

Ayak Derisi Soyulmasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak derisindeki soyulma problemi dış etkenlerle oluşabileceği gibi kronik sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Dış etkenleri genellikle hava koşulları belirlemektedir. Ve hava koşulları çok sıcak veya çok soğuk olması durumlarında ciltte bir takım kuruluklara ve dökülmelere neden olabilmektedir. Hava koşullarından kaynaklı cilt kuruluklarında nemlendiriciler kullanılabilir. Ancak nemlendiriciler her zaman bu sorunu çözme konusunda yardımcı olamayabilir. Bu uygulama ile nem dengesi eski seviyesine getirilmeye çalışılsa da bazı kuruluklardan sonra ayaklarda çatlaklar oluşmaya başlar. Hatta bu çatlaklar tamamen yaraya dönüşebilir. Çatlayan bölgelerde kanamalar görülebilir. Bu çatlaklarla beraber parmaklardan başlayarak deri atması da denilen deri soyulması yaşanmaya başlar.

Bilhassa parmak bölümünde deri daha çok soyulur. Soyulan bölgedeki derinin alt kısmında kırmızımsı bir yeni deri görülür. Bu türde bir deri soyulması mutlaka ciddiye alınmalıdır. Egzama gibi cilt hastalıkları böyle bir dökülmenin nedeni olabilir. Fakat başka hastalıkların da habercisi olabilecek bu türde bir deri soyulması konusunda acilen bir cilt doktorunun görüşü alınmalıdır.

Tedavi yöntemlerine başlanmadığı sürece cilt soyulmaya, kabuklar dökülmeye devam eder. Alttaki deri gün yüzüne çıktığında ise herhangi bir temas durumunda hasta büyük ağrılar yaşar. Ağrı her adım atışta, ayakkabı giyildiğinde, ayağa baskı uygulandığında hissedilir ve kişinin yaşam kalitesini gözle görülür şekilde düşürür. Vücutta pul pul dökülmeler, kızarıklıklar ve ten renginde matlaşma görülebilir.

Eğer Ayağınızda Deri Soyulması Şikayeti Yaşıyorsanız Yapmamanız Gerekenler

 • Eğer ayaklarınızda herhangi bir nedenden dolayı deri soyulması yaşıyorsanız yapmamanız gerekenler ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Eğer ayaklarınızda veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde deri soyulması yaşıyorsanız kesinlikle şampuan veya banyo köpüğü gibi ürünleri kullanmamalısınız. Çünkü şampuan ve banyo köpüğü gibi ürünler deriyi tahriş eder. Bu ürünlerin özellikle çocuklarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Eğer cildinizde aşırı kuruluk varsa haftada en az iki defa ılık su ile banyo yapmalısınız. Ancak sıcak su cildin nem oranını azaltacağından ötürü asla sıcak yıkanmamalısınız. Suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Banyodan sonra yumuşayan cildin kurulanmasında sert havlular kullanılmamalıdır. Havlu nazikçe vücuda değdirilecek şekilde kullanılmalıdır.
 • Cilt kuruluğu veya deri soyulması durumlarında herhangi bir diyet programının cilde bir etkisi olmayacaktır. Bu gibi durumlar yalnızca ilaç tedavisi ile düzeltilebilir.
 • Cilt soyulmasının görüldüğü ve yara oluşan bölgelerde asla peeling veya sargı içerisinde bitkisel, krem gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda en önemli rahatlatıcı faktör ayağınızı ılık suyun içerisinde yarım saat tutmaktır.
 • Cildin soyulması esnasında ayağınızdan kopan deriye bağlı hiçbir et parçası çekiştirilmemelidir ve koparmaya çalışılmamalıdır. Çünkü bu durum canınızı yakmakla kalmaz bir enfeksiyon kapmanıza da neden olabilir.
 • Cilt hastalığı bulunan ayaklar için mutlaka ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Dar ayakkabılar kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Ve durumu ihmal etmeden en kısa zamanda bir cilt doktoru ile görüşmeli, daha büyük sancılı durumlarla karşılaşmadan önce erken tanı ve teşhisle doktorunuzun önereceği tedaviye başlamalısınız. Ayrıca bu şikayetlerin enfeksiyon, tiroid hatta kanser gibi çok daha ciddi hastalıkların bir işareti olduğu da unutulmamalıdır.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir