Biotin Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Biotin, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan suda çözünür bir B vitaminidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde özellikle önemlidir.

Ayrıca, biotin saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığı için önemlidir.

Bu makale 7 temel sağlık yararı da dahil olmak üzere, biotin hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Biotin Nedir?

Bir zamanlar koenzim R ve H vitamini olarak adlandırıldı. H, saç ve cilt için Almanca olan Haar ve Haut anlamına gelir.

Biotin suda çözünür, yani vücudun saklayamadığı anlamına gelir. Vücutta birçok önemli işlevi vardır.

Karboksilaz olarak bilinen birkaç enzimin işlevi için gereklidir. Bu biyotin içeren enzimler, glikoz ve yağ asitlerinin üretimi gibi önemli metabolik yollara katılır.

Yaygın olarak önerilen bir alım bebeklerde günde 5 mcg (erişkinlerde 30 mcg). Emziren kadınlarda bu günde 35 mcg’ye kadar çıkar.

Biyotin eksikliği oldukça nadirdir. Bununla birlikte, hamile kadınlar gibi bazı gruplar – bunu hafif biçimlerde yaşayabilir.

Çiğ yumurta yemek de bir eksikliğe neden olabilir, ancak çok uzun süre çok fazla yumurta yemelisiniz. Çiğ yumurta beyazları, biyotine bağlanan ve emilimini önleyen avidin adlı bir protein içerir. Avidin pişirme sırasında inaktive edilir.

Özet : Biotin, enerji metabolizması için önemli olan suda çözünür bir B vitaminidir. Eksikliği, nadiren çiğ yumurta tüketiminin uzun vadeli tüketimiyle ilişkilendirilmesine rağmen, nadirdir.

Biotin Yararları

1. Makrobesin metabolizması

Biotin, enerji üretimi için önemlidir. Örneğin, birkaç enzimin düzgün çalışabilmesi gerekir.

Bu enzimler karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında rol oynar. Bu besinlerin metabolik işlemlerinde kritik adımlar başlatırlar.

Peki Biotin nasıl bir oynar:

 • Glukoneogenez : Bu metabolik yol, amino asitler gibi karbonhidrat dışındaki kaynaklardan glikoz üretimini sağlar. Biyotin içeren enzimler bu süreci başlatmaya yardımcı olur.
 • Yağ asidi sentezi : Biotin, yağ asitlerinin üretimi için önemli olan reaksiyonları aktive eden enzimlere yardımcı olur.
 • Amino asitlerin parçalanması : Biyotin içeren enzimler, lösin de dahil olmak üzere birçok önemli amino asidin metabolizmasında rol oynar.

Özet : Biotin enerji üretimine yardımcı olmaktadır. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alan bir dizi enzimi destekler.

2. Sağlıklı Tırnaklar

Tırnaklar zamanla zayıftır ve kolayca yontulur, ayrılır veya çatlar.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini etkilediği tahmin edilen yaygın bir durumdur.

Biotin kırılgan tırnaklara fayda sağlayabilir.

Bir çalışmada, 6 ila 15 ay boyunca 8 kişiye günde 2.5 mg biotin verildi. Tırnak kalınlığı 8 katılımcının hepsinde% 25 oranında arttı. Tırnak yarılması da azaldı.

Kırılgan tırnaklar 35 kişiden oluşan başka bir çalışmada, 1,5 ila 7 ay boyunca günde 2,5 mg biotin, katılımcıların% 67’sinde semptomları iyileştirmiştir.

Ancak, bu çalışmalar küçüktü ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Özet : Tırnaklar kırılgandır ve kolayca ayrılabilir veya çatlar. Biotin takviyeleri tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

3. Saç sağlığı

Bunu destekleyecek çok az kanıt var.

Bununla birlikte, biyotin eksikliği, vitamin kaybının saç için önemli olduğunu gösteren saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi için sıklıkla alternatif bir tedavi olarak pazarlanırken, sadece gerçek bir biyotin eksikliği olan kişiler takviyeden önemli bir fayda sağlar.

Biyotin eksikliği olan kişilerin günde 30 ila 100 mikrogram (mcg) alması önerilir. Bebeklerin 10 ila 30 mcg’lik daha küçük bir doza ihtiyacı olacaktır.

Sağlıklı insanlarda saç gelişimini arttırıp arttırmadığı henüz belirlenmemiştir.

Özet : Biotin’in saç uzamasını ve sağlıklı saçı desteklediği iddia ediliyor, ancak kanıtlar zayıftır. Bununla birlikte, eksiklik saç dökülmesine bağlanmıştır ve gerçekte eksik olanlar takviyeden yararlanabilir.

4. Hamilelik ve Emzirme

Biotin hamilelik ve emzirme döneminde önemlidir. Bu yaşam evreleri, bu vitamin için artan bir gereksinimle ilişkilendirilmiştir.

Aslında, hamile kadınların% 50’sinin hafif bir biyotin eksikliği geliştirebileceği tahmin edilmektedir. Bu, refahlarını hafifçe etkilemeye başlayabileceği, ancak belirgin semptomlara neden olacak kadar ciddi olmadığı anlamına gelir.

Gebelikte vücutta daha hızlı biyotin parçalanmasından dolayı eksiklikler olduğu düşünülmektedir.

Ek olarak, endişe konusundaki en büyük neden hayvan araştırmalarının hamilelik sırasında biyotin eksikliğinin doğum kusurlarına neden olabileceğini bulmasıdır.

Bununla birlikte, hamilelikte ve emzirme döneminde takviye almadan önce daima doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

Özet : Hamileyseniz veya emziriyorsanız, biotin gereksinimleriniz artırabilirsiniz. Kadınların% 50’ye kadarı bu vitaminden hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğundan daha az alabilir.

5. Diyabetli Kişilerde Kan Şekeri Azalması

Tip 2 diyabet metabolik bir hastalıktır. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve bozulmuş insülin fonksiyonu ile karakterizedir.

Araştırmacılar, biyotin takviyelerinin tip 2 diyabetiklerde kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediğini araştırdılar.

Bazı kanıtlar, kandaki biyotin konsantrasyonlarının, diyabetli kişilerde, sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük olabileceğini göstermektedir.

Sadece biyotin verilen şeker hastalarında yapılan çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir.

Bununla birlikte, bazı kontrollü çalışmalar, tip 2 diyabeti olan bazı kişilerde, mineral krom ile birlikte biyotin takviyelerinin kan şekeri seviyesini düşürebileceğini göstermektedir.

Özet : Krom ile birleştirildiğinde biotin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

6. Cilt Sağlığı

Bazı çalışmalar, biyotin eksikliğinin bazen seboreik dermatit denilen ve aynı zamanda beşik kapağı olarak da bilinen bir cilt hastalığına neden olabileceğini öne sürmektedir.

Biotin’in cilt sağlığındaki rolü, cilt için önemli olan ve biyotin eksikliği olduğunda bozulmuş olabilecek yağ metabolizması üzerindeki etkisi ile ilişkili olabilir.

Biotin’in vitamin eksikliği olan insanlarda cilt sağlığını iyileştirdiğini gösteren kanıt yoktur.

Özet : Biyotin eksikliği olan kişiler cilt problemleri yaşayabilir. Ancak, vitamin eksikliği olan kişilerde cildin yararları olduğuna dair kanıt yoktur.

7. Multipl skleroz

Multipl skleroz (MS), otoimmün bir hastalıktır. MS’te beyindeki sinir liflerinin, omuriliğin ve gözlerin koruyucu kaplamaları hasar görmekte veya tahrip olmaktadır.

Bu koruyucu kılıfa miyelin denir ve biyotin üretiminde önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Progresif MS’li 23 kişiden oluşan bir çalışma, yüksek dozlarda biotin kullanımını test etti. Katılımcıların% 90’ından fazlası bir dereceye kadar klinik iyileşme gösterdi.

Bu bulgunun daha fazla çalışmaya ihtiyacı olsa da, ilerici MS hastalarında en az iki randomize kontrollü çalışma yapılmıştır. Nihai sonuçlar yayınlanmadı, ancak ön sonuçlar umut verici.

Özet Yüksek biotin dozları, merkezi sinir sistemini etkileyen ciddi bir hastalık olan multipl sklerozun tedavisi için ümit vaat etmektedir.

Kaynaklar

Biotin çok çeşitli yiyeceklerde bulunur, bu nedenle gerçek bir eksiklik nadirdir.

Özellikle iyi kaynaklar olan yiyecekler şunları içerir:

 • Karaciğer ve böbrek gibi organ etleri
 • Maya
 • Yumurta sarısı
 • Peynir
 • Soya fasulyesi ve yerfıstığı gibi baklagiller
 • Yapraklı yeşillik
 • Karnıbahar
 • Mantarlar
 • Kuruyemişler

Ek olarak, bağırsak bakterileriniz bir miktar biotin üretir. Ayrıca, kendi başına veya karışık vitamin takviyelerinin bir bileşeni olarak da temin edilebilir.

Özet : Birçok gıda önemli miktarda biyotin içerir ve ek olarak da mevcuttur. Bağırsak bakterileriniz de üretebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!