Bitki Hücre Modeli Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Bitki Hücresi

Bitki Hücresi, bilinmiş olduğu gibi her canlı hücrelerden oluşmaktadır. Hücre ise canlıların en ufak yapı taşı olarak karşımıza çıkar. Hücreler birleştiği zaman canlıyı oluşturur. Bu bilgilerden yola çıkarak hücrelerin de bitkileri meydana getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bitki hücresi insan hücresine nazaran birtakım değişiklikler gösterir. Bu sebeple bitkilerin hareket özelliği bulunmamaktadır.

Bitki hücresinin içinde yer alan koful bitkinin hücre içinde meydana gelen basıncı bir diğer adı ile turgorunu düzenler. Bu hücreler genel olarak bir kitleden oluşmaktadır. Bitki hücreleri fotosentezi gerçekleştirip hem gelişme hem de büyüme gerçekleştirir. Bu olayın meydana gelmesinde hücre içerisinde yer alan organellerin büyük etkileri bulunmaktadır.

Bitki hücresinin içinde pek çok organel yer alır. Bunların ayrı ayrı bir vazifesi bulunmaktadır. Bu vazifelerden herhangi birisinin gerçekleştirilmemesi durumunda bitki hücresinin hayatının sona ermesi ile sonuçlanır.

Bitki Hücresinin Organelleri

 • Hücre duvarı; Hücre duvarı hücrenin hem dış hem iç çevrenin etkilerinde hücrenin gücünü arttırıp korunmasına yardımcı olur.
 • Hücre zarı; Hücrenin ihtiyaç duydukları şeylere göre hücre içine lazım olan maddenin alışverişinin sağlanması için rol oynarlar.
 • Mitokondri; Hücrenin enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar. Yani hücrenin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlar ve kullanılması gerekli olan organellere yollar.
 • Koful; Sitoplâzmanın içinde yer alan sıvı durumunda bir yapı olarak karşımıza çıkar.
 • Çekirdek; Hücrelerin yönetim birimi olarak görev alır. Hücrenin bölünmesi için çekirdeğin izni olmadan bölünme meydana gelmez. Bu hücrenin en önemli organeli olarak görevini sürdürür.
 • Çekirdek zarı; Çift katlı olarak karşımıza çıkar ve hücre çekirdeğinin üzerini kapatıp çekirdeğin zarar görmesinin önüne geçer.
 • Çekirdekçik; Bitki hücresinin içinde de yer alan zarı olmayan bir organel olarak görevini sürdürür.
 • Lizozom; En önemli vazifesi hücre içine alınan maddelerin sindirilmesidir. İçinde yer alan pek çok sindirim enzimiyle bu olay son derece kolay hale gelir.
 • Endoplazmik retikulum; Endoplazmik retikulum hücre içinde kalsiyumu depolar ve farklı maddelerin taşınması için rol oynar.
 • Golgi aygıtı; Hücre içinde yer alan moleküller ile proteinlerin ayarlanmasında rol oynayan bu organel son derece önemli bir görevi üstlenmektedir.
 • Ribozom; Protein ile hücre için lazım olan proteinlerin sentezlenmesin de görev almaktadır.
 • Kloroplast; Bitki hücresinin içinde hem besinlerin hem oksijenin üretilmesine yardımcı olur. Hücrenin yaşam organeli de diyebiliriz.

Bu organeller bitki hücresi içinde yer alan bölümlerdir. Bu organellerden herhangi birisinin eksik olması olayında hücre lazım olan yaşam şartları sağlanmadığından dolayı yaşamını sürdüremez. Bitki hücresinin sürdürülmesi insan hücresine göre değişiklikler gösterir. Genel olarak kare veya dikdörtgen bir şekle sahip olan bitki hücresi son derece değişik yapılarda kendini gösterebilir. Örnek verecek olursak bir mantar hücresi başka bitkilere göre de değişiklikler gösterebilmektedir.  Bitki hücresi başka hücreler ile bazı benzerlikler gösterebilir. Hem bitki hücreleri hem başka hücreler bir mikroskobun sayesinde gözlemlenebilinmektedir. Bundan başka diğer hücrelerde olduğu gibi bitki hücresinde de çekirdek yer alır.

Bitki Hücresi Ve Önemli Özellikleri Nelerdir?

Bitki hücresi zarından başka herhangi bir hücre yer almamaktadır. Bu olay bitki hücresini başka hücrelerden farklı kılar.

Başka hücrelere göre görüntü bakımından son derece değişiktir. Örnek verecek olursak bir hayvan hücresinin görüntüsü yuvarlak yapıdayken bir bitki hücresinin görüntüsü bunlara göre daha dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Bu olay da bitki hücresini başka hücrelerden farklı kılar.

Bitki hücresinin içinde başka hücrelerde olduğu gibi sentrozomlar yer almamaktadır. Bitkilerin sentrozomun yapmış olduğu görevlere ihtiyacı yoktur.

Bitki hücresinde yer alan kofulların miktarı son derece az sayıdadır. Az sayıda yer alan kofullar bitki hücresi bakımından yeterli sayıdadır.

Bitki Hücre Modelinin Yapılması Nasıldır?

Gerekli Olan Malzemeler

 • Strafor
 • Maket bıçağı
 • Silikon
 • Derz dolgu malzemesi ( hırdavatçıdan temin edebilirsiniz )
 • Sticker
 • Guaj boya
 • Fırça
 • Lehim makinesi
 • Kürdan

Yapılışı:

İlk olarak straforları iki kat haline getirecek şekilde silikon ile üst üste yapıştırın.

Bitki hücresini straforun üstüne çizip ve maket bıçağından yardım alarak şekil verip kesmeye başlayın, daire şekildeki köşeli tarafları lehim makinesinden ( Havya ) yardım alarak da eritip deneyebilirsiniz. Ve yine artmış olan strafor parçaları ve hücre organellerini yayarak silikon yardımıyla hücrenin içerisine yapıştırın.

Derz dolgu malzemenizi çok sulu olmayacak halde plastik olan kabın içinde su ile karıştırarak straforun üstüne tıpkı boya yapar gibi sürün ve daha sonra ise kuruması için bekleyin.

Kuruma işlemi sürerken stickerlar ile hücrenin organellerinin ismini yazarak kürdanlara yapıştırabilirsiniz.

Kurumuş olan hücre modeli tıpkı alçı ile sıvanmış gibi sert bir yapıya sahip olmuştur. Bundan sonra, guaj boyalar ile organeller ile hücreyi boyaya bilirsiniz ve kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruma işi bittikten sonra kürdanları organellerin üstüne yerleştirdiğinizde işinizi bitirmiş olacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!