Cevizin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ceviz sözcüğü Arapça ve Farsça’dan gelmiştir. Yunus Emre ceviz yerine koz, Kaşgarlı Mahmut yagak sözcüğünü kullanmıştır. Cevizin adı Kazak Türkçe’sinde jangag, Özbek Türkçe’sinde yangak, Kırgız Türkçe’sinde cangag, Uygur Türkçe’sinde ise yanaktır. Azerbaycan Türkçe’sinde cevize cevüz veya goz, Türkmen Türkçe’sinde ise höz denir. Anadolu’nun bazı köylerinde günümüzde de cevize yangag denmektedir.

Anavatanı Ön Asya, İran, Güney Asya’dır. Günümüzden yaklaşık 2400 yıl önce Theophrast olgunlaşmamış ceviz kabuğunu ilaç olarak kullandı. Avrupa’ya ceviz ağacını yaklaşık 1. yüzyılda Romalılar getirdiler. Dioskorides de olgunlaşmamış ceviz kabuğunu kullanmıştır. Dioskorides’e göre ceviz zor sindirildiğinden mideye zararlıdır, baş ağrısına neden olur ve öksürüğü olanların baş düşmanıdır. Ayrıca incir ve sedef otuyla kullanıldığında iyi bir panzehir yazmıştır. Ceviz ağacı eski zamanlarda hayat ve verimlilik sembolü olmuştur.

Yaklaşık 2000 yıl Çin’e getirilmiştir. Çinliler cevizi güçsüzlük, peklik, idrar yolları ve akciğer hastalıklarında ilaç olarak ilk kez 8. yüzyılda kullanmaya başladılar.

Cevizi Lonicerus iltihap tedavisinde, Matthiolus ise salgın hastalıkları önleyici ve boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanmıştır. Kneipp yapraklarını sıraca hastalığının tedavisinde, yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen suyunu da saç güçlendirici olarak önermiştir. Leclerc içindeki tanen nedeniyle yapraklarını veremde, mide sularını artırıcı ve güçlendirici olması nedeniyle de sindirimi kolaylaştırıcı olarak önermiştir.

Cezayirliler ceviz ağacının kök kabuklarını ve taze köklerini misvak gibi diş temizlemekte kullanıyorlardı. Halk arasında çok yaygın olan bu gelenek, ağacın Cezayir’deki varlığını tehlikeye sokmuş, bu nedenle koruyucu cezalar konmuştur. Ceviz ağacının yaprakları tahtakurusuna karşı kullanılmıştır.

Anadolu’da ceviz ağacı uğursuz sayılır, altında uyuyanların başarısız olacağına inanılır. Anadolu’da halk arasında ceviz içinin iktidarı artırdığına da inanılır. Alsashlarda cevizin bol olduğu yıllarda daha çok evlilik dışı çocuğun doğacağı inancı vardır.

Tıbbi Nitelikleri: Antiseptik, büzücü, güçlendirici, kan temizleyici, kolesterol ve solucan düşürücü, yara kapatıcı. Ceviz B6 vitamin yönünden çok zengindir, bu nedenle beyin gıdası kuru yemişlerin en değerlilerindendir. Konsantrasyon zayıflığı, yorgunluk ve sinir bozukluğuna karşı koruyucudur. içerdiği yüksek orandaki lesitin sayesinde belleği güçlendirir ve unutkanlığı önler. Günde bir avuç dolusu ceviz yemek, kolesterolün düşmesi ve damar sertliğinin önlenmesinde etkili olur ve kalbi korur. Cevizin içerdiği doymamış yağlar ve linol asit vücut tarafından omega-3’e çevrilmektedir.

Kullanıldığı Yerler: Bağırsak parazitleri, beyaz akıntı, bitkinlik, dermatit, kansızlık, karaciğer rahatsızlıkla-rı, konjonktivit, raşitizm, ödem, soğuk ısırığı, ishal, şeker, yaralar.

Botanik: Anadolu’nun her yöresinde yabanisi ve kültürüyle karşılaşılır. Özellikle Doğu Karadeniz kıyılarında çok yaygın yetişir. Yumuşak iklimi sever. iklimi gelişmesine uygun tüm ülkelerde yetiştirilmektedir. Yetiştiği iklim ve toprağa göre boyu 15-25 m arasında değişir. Büyük taçlı geniş yapılı görkemli bir ağaçtır. Yaprakları uzun saplı, düz kenarlı, sivri uçlu, uzunca ve ovaldır. Taze iken kırmızımsı, sonra yeşildir. Nisan ve mayısta çiçek açar. Ceviz ağacının meyvesi kalın kabukludur.

Nerelerinden Yararlanılır: Taze ve kuru yapraklarından, meyvesinin dışındaki etli yeşil kabuktan, tohumunun yağından yararlanılır.

Kullanım biçimleri: İçten ve dıştan uygulanır.

Çay: 2 çay kaşığı ince kıyılmış yaprak veya meyve yeşil dış kabuğu i çay fincanı kaynar su eklenir. 10 dk demlenip süzülür. 1 çay kaşığı 1 g’dır

Yan Etkileri: Bilinen her hangi bir yan etkisi yoktur. Midesi tanene karşı duyarlı olanlarda meyve dış kabuğunun ve yaprağının bulantılara ve kusmalara neden olduğu ileri sürülmüştür.

Cilt Bakımı (Gerilmiş ve Sertleşmiş Yüz): Ceviz ağacı meyve 100 g Ceviz yumuşak krem kıvamına gelinceye kadar yavaş yavaş süt eklenerek ezilir. Yüze ince maske yapılır.

Düşük Tansiyon: Çobançantası bitki 15 g Kişniş tohum 15 g Kurtpençesi kök 15 g Oğul otu yaprak 15 g Ceviz ağacı yaprak 30 g 7-8 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, 15 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra 1 çay fincanı içilir.

İç Kanamalar (Madaus): Ceviz ağacı yaprak 25 g Çayır papatyası bitki 25 g 1 yemek kasıp karışıma 1 çay fincanı kaynar su eklenir, 10-15 dk demlenip süzülür. Günde 1-3 çay fincan’ sıcak olarak içilir.

İdrar Yolları Taşları (A. Y. Leunng): Ceviz ağacı meyve 125 g Şeker toz 60 g Ceviz içi bitkisel yağda kıtır kıtır oluncaya kadar kızartılır, 60 g şekerle karıştırılır, macun durumuna gelinceye kadar ezilir. Yarısı 1, gün, diğer yarısı 2. gün yenir. Taşlar kısa sürede eriyerek idrarla çıkar.

Konjonktivit, Arpacık 1: Ceviz ağacı yaprak veya meyve dış kabuğu 50 g 2 çay kaşığı kıyılmış meyve dış kabuğu veya yaprağı 150 mi suda 10 dk kaynatılıp süzülür. Gözlere dayanılabilecek sıcaklıktaki çayla pansuman yapılır.

Konjonktivit, Arpacık 2: Gül çiçek yaprağı 20 g Hatmi çiçek 20 g Atkuyruğu yaz sürgünü 30 g Ceviz ağacı yaprak 30 g 2 yemek kaşığı karışıma 500 mi kaynar su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Gözlere sıkça ılık pansuman yapılır.

Ödem (Ayaklar ve Bacaklarda): Ceviz ağacı 125 g yaprak 125 g yaprak 1 litre suda 10 dk kaynatılıp süzülür. Kollar, ayaklar ve bacaklar 10 dk sıcak banyoda tutulur, sonra soğuk suyla yıkanır, tekrar sıcak banyoya sokulur. işlem birkaç kere tekrarlanır. Ayaklar yukarı kaldırarak 10 dk dinlendirilir. Her gün 1 kere yapılır.

Raşitizm, Sıraca (Flamm-Kroeber): Ceviz ağacı yaprak 100 g 100 g yaprak 500 ml suda 5-10 dk kaynatılıp süzülür. Günde 1-2 çay fincanı yudum yudum içilir.

İshal (Flamm-Kroeber): Ceviz ağacı yaprak 60 g  Meşe palamudu kavrulur, dövülür. İnce kıyılmış ceviz ağacı yaprağıyla karıştırılır. 2 çay kasıp karışım 250 mi suda 5 dk kaynatılıp süzülür. Sıcak olarak günde 1-3 çay fincanı içilir

Şeker 1 (Aşırı Susuzluğu Önleyici): Çoban üzümü yaprak 25 g. Enginar yaprak 25 g. Okaliptüs yaprak 25 g. Ceviz yaprak 25 g 1 yemek kaşığı karışıma 200 ml kaynar su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir.

Şeker 2: Ceviz ağacı yaprak 50 g Yemek saatleri arasında 2 fincan çayı, yatmaya gitmeden önce 1 çay bardağı şarabı içilir.

Şeker 3: Ceviz ağacı yaprak 25 g Kara hindiba kök 25 g 10 g karışıma 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2-3 çay fincanı içilerek 2-3 haftalık kürler yapılır.

Kısa Açıklamalar:

  • Birçok kitapta saç dökülmesinde ve kepek için önerilmektedir.
  • Çayı veya taze yaprağından preslenen suyla yapılan pansumanın gözleri güçlendirdiği ileri sürülmektedir.
  • Çayı peklik çeken hamile kadınlara, menstrüasyon zorluklarında ve kan temizleyici olarak önerilmektedir.
  • Çin’de cilt hastalıkları, egzama ve dış kulak apselerinde büyük başarıyla uygulanmaktadır.
  • Sarılık hastalığında şarabının içilmesi önerilmektedir.
  • Ciltteki iltihaplı sivilceler, akneler ve küçük yaralar ezilmiş taze yaprağı veya çok az suda kaynatılmış yaprağıyla tedavi edilir.
  • Sinir güçlendirici olarak günde 2-3 çay fincanı çayı içilir.
  • Soğuk kış aylarında vücudun direncini artırır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!