Demirhindi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Demirhindi Suyu sağlık yararları arasında metabolizmanın arttırılması, mide sağlığının desteklenmesi, diyabetin yönetilmesi, bağışıklık sisteminin korunması, obezitenin yönetilmesi, kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi ve iyi bir antioksidan kaynağı bulunmaktadır. Diğer yararları arasında iltihapla mücadele, kanı arındırmak, cildi gençleştirmek, göz sağlığını destekler.

Tatlı ve ekşi demirhindi suyu çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için doğal bir kaynak sayılır. Vücudunuzun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu yüksek miktarda besin içerir. Beslenme uzmanları ayrıca çeşitli mide sorunlarının yanı sıra göz hastalıklarını engellemek için demirhindi suyunun tüketilmesini de önerirler.

Demirhindi Suyu Nedir?

Demirhindi ağacı, yenilebilir posa içeren baklaya benzeyen meyveler yetiştirir. Sağlık rahatsızlıklarını tedavi etmek ve birçok Asya mutfağına lezzet katmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Ağaç tropik iklimde yetişir ve Tamarindus indica olarak bilinir. Ayrıca, Latin Amerika ve Karayip mutfakları için de ana baharat haline geldi.

Demirhindi Besin Değeri

100 gram demirhindi küspesi aşağıdaki besinleri içerir

 • Kalsiyum 35 mg
 • Magnezyum 92 mg
 • Fosfor 54 mg
 • Protein 10 g
 • Potasyum 375 mg
 • Riboflavin 07 mg
 • Tiamin 16 mg
 • Tartarik asit 8-23.8 mg

Demirhindi Suyu Nasıl Hazırlanır?

İhtiyacınız olan malzemeler

 • Taze demirhindi hamuru
 • Şeker
 • Limon dilimleri
 • Su

Yöntem

 • Demirhindi hamurundan tohumları çıkarın, şekerle iyice karıştırın.
 • Soğutulmuş su dökün.
 • Sonunda taze kesilmiş limon dilimleri ve buz küplerini ekleyin ve hoş bir karışım verin.

Demirhindi Suyunun 13 İnanılmaz Sağlık Faydaları

1. Metabolizmasını Artırıyor

Metabolik hızınızı arttırmak için çeşitli ilaçlar denemiş ya da sağlıklı bir diyet seçmiş olabilirsiniz. Kalıcı sonuçlar için, beslenme uzmanları demirhindi suyunu rutininize dahil etmeyi öneriyorlar. İçindeki besleyici besinler, vücudunuzun tükettiğiniz besinleri emmesine yardımcı olur ve metabolizmayı da hızlandırır.

2. Mide Sağlığı İçin

Demirhindi suyunun Crohn hastalıkları ve ülseratif kolit gibi göz korkutucu enflamatuar barsak hastalıklarını tedavi ettiği söylenir. Demirhindi hamuru, mide asitleri ve mide ülseri ile ilişkili faktörleri etkin bir şekilde engelleyebilecek magnezyum ve potasyum gibi bileşenler içerir. Baharatta, bağırsak hareketlerini ve kabızlığı düzenleyen herkes için gerekli olan yeterli miktarda lif bulunur. Bağırsak kurtları ve parazitler söz konusu olduğunda, onu çocuk diyetine dahil edebilirsiniz. Ayrıca, demirhindi suyu da dizanteri, ishal ve hemoroid nedeniyle iltihaplanma tedavisinde de doğal bir kaynaktır.

3. Şeker Hastalığı İçin Demirhindi Suyu

Düzenli olarak tüketildiğinde, bu içecek kan dolaşımındaki yüksek seviyeleri ve ani glikoz yükselmelerini hafifletmeye yardımcı olur. Dahası, beslenme uzmanları demirhindi suyunun, pankreasınızın diyabetle ilişkili oksidatif hasardan koruyabileceğini ortaya koymuşlardır. Ancak, özellikle diyabet durumunda kendi kendine ilaç almayı seçmeden önce birinci basamak doktorunuza danışın.

4. Bağışıklık sistemini korur

Demirhindi suyu, vücudunuzun bolca ihtiyaç duyduğu bol miktarda antioksidanın güç kaynağıdır. Antioksidanlarla dolu bir diyet tükettiğinizde, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca, güçlü bir bağışıklık, öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi faktörlere katkıda bulunan bulaşıcı bakterileri etkili bir şekilde önleyebilir.

5. Obez için Faydalı

Aşırı kilolu veya obez, demirhindi suyunu düzenli diyetlerine dahil ederek çok sayıda sağlık yararına ulaşabilir. Sadece çeşitli vitaminlerle birlikte potasyum , magnezyum , fosfor gibi besinleri toplar. Aynı zamanda aşırı vücut yağlarını da yakıcı özelliğine sahiptir. Bu lezzetli içecek kilo verme yolculuğuna lezzet katacak.

6. Kardiyovasküler Sağlık İçin

Demirhindi suyu, kolesterol ile ilişkili oksidasyon sürecini hafifletir. Bu, kalp krizi ve felç gibi çeşitli kardiyovasküler sorunlara katkıda bulunan kolesterol tıkanmasını ve atardamarlara yapışmayı başarıyla engelleyebileceğiniz anlamına gelir. Meyve suyunun düzenli tüketilmesinin, yüksek kolesterol seviyelerinin de riskini azalttığı söyleniyor. Bununla birlikte, her durumda, bir ev doktoru seçmeden önce doktorun tavsiyesini düşünmek daha iyidir.

7. Antioksidanların Kaynağı

Besinler, sağlığa zararlı faktörlerle savaşmaya yardımcı olduklarından antioksidanlarla zenginleştirilmiş gıdalar tüketmeye teşvik etmişlerdir. Demirhindi suyu ayrıca toksinlerle savaşmak, serbest radikalleri ve hatta kanserli hücreleri taramak için doğal bir kaynaktır.

8. Anti-inflamatuar

Demirhindi hamuru, çeşitli anti-enflamatuar özelliklerin bir güç kaynağıdır . Ve onunla yapılan meyve suyu boğaz ağrısını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

9. Kanı Arındırır

Araştırmalar folik asitlerin, vitaminlerin, minerallerin ve diyet liflerinin kanınızı arındırmak için gerekli olduğunu göstermiştir. Demirhindi suyunda çok çeşitli besin maddeleri bulunur ve güvenli doğal bir kan temizleyici haline gelebilir.

10. Parlak Cilt İçin

Demirhindi suyu cilt bakımı söz konusu olduğunda mükemmel bir seçenektir. İçerisinde bulunan bileşiklerden dolayı yanık ve ödemi tedavi etme potansiyeli vardır. Demirhindi suyu, cildinizi temiz ve ışıltılı kılar, akne veya su çiçeği izlerini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca meyve suyu, ölü cilt hücrelerini ve dokularını gençleştirmek için gerekli olan lif, alfa hidroksil, enzimler, lif, B vitamini ve C vitamini içerir .

11. Soğutma Özellikleri

Demirhindi içeceği tüketmek yazın serinletici özelliklerinin yanı sıra güneş çarpmasına da iyi gelir. Beslenme uzmanları, demirhindi suyunu sıcak çarpması riskini önlemek için tropik bölgelerde yaşayan insanlara tavsiye eder.

12. Göz Sağlığı İçin

Araştırmalar demirhindi içerisinde bulunan besin maddelerinin konjonktivit gibi göz sağlığı sorunlarını etkili bir şekilde tedavi edebileceğini söylemektedirler. Ayrıca, gözleri kuru ve gece körlüğü sendromu olan insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, zayıf görme yeteneğinin yararları olduğuna dair bir kanıt yoktur; Günlük rutininize dahil etmeden önce göz uzmanınıza başvurmalısınız.

Doğal seçenekler sağlığa zararlı etkiler içermez. Viral enfeksiyonlar gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için lezzetli bir kaynaktır. Ancak, her zaman ev ilaçları için bile ölçülü alınması önerilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!