Deri (Cilt) Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

İnsanların en fazla önem vermekte olduğu şey ciltleridir. Bunun için ciltlerini korumak adına çeşitli kremler ve losyonlar kullanmaktadırlar. Lakin kullandıkları kremler işe yaramayabilmektedir. Bunun sonucunda ise insan derisi üzerinde soyulmalar meydana gelmektedir. Bugün sizlere bu yazımız içerisinde insan cildi üzerinde meydana gelecek olan deri (cilt) soyulması nedenleri ve tedavileri hakkında geniş çaplı bir bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle yaşamımız için oldukça önemli bir rol üstlenen derimiz hakkında birkaç bilgiden sizlere söz etmek istiyorum.

Deri Üzerinde Tahribatın Yaşanmasının Sonuçları

Derimiz üzerinde oluşacak tahribatlar sonucunda istenmeyen sonuçlar meydan gelebilmektedir. İnsan derisi üzerinde meydana gelecek olan herhangi bir tahribat sonucunda vücut içerisinde su kaybı meydana gelecektir. İnsan derisi üzerinde yaşamakta olan çok sayıda bakteri bulunmaktadır. İnsan derisi içerisinde flora adı verilmekte olan bakteriler derinin yapısı içerisinde bulunmaktadır. Bu bakterilerin genel olarak işlevleri deriyi korumaktır. Ter bezlerimizin fazla olduğu bölgeler içerisinde floraların yoğun olarak bulunduğundan söz edebiliriz. İnsan vücudunu kaplayan deri üzerinde bazı bölgeler içerisinde çizgiler bulunmaktadır.

Parmak ve Yüzde Deri Tahribatı

Parmaklarımızda, yüzümüzde ve ayaklarımızda bulunan bu çizgiler insanlar arasında ayırt edilmek için oldukça önemlidir. Bu özel olarak kodlanmış olan ve her insanda farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra insan vücudunu kaplayan derinin büyük bir çoğunluğu düzdür. İnsan derisi hakkında birkaç özellik sayacak olursak insan vücudunun su dengesini korumaktadır.

Derinin İşlevi

 • Üst derimiz üzerinde bulunan yağ bezeleri sayesinde dış ortamdan vücudumuz içerisine su girişlerin olmasını önlenmektedir. Bunun sonucunda vücudumuzun su dengesi her daim dengede kalacaktır.
 • Derimiz herhangi bir yaralanma, kesilme ve yarılma gibi durumlar sonucunda kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. İnsan derisi dış ortamdan gelen zararlı ışınlara karşı vücudu korumaktadır.
 • Vücut sıcaklığını dengede tutmaktadır.
 • İnsanın yaşamının devam etmesine olanak sağlamaktadır.

Derinin Meydana Getirdiği Sorunlar

 • Onca özelliğinden bahsettiğimiz mükemmel bir yapı olan derimiz üzerinde meydana gelen sorunlardan biri de deri soyulmasıdır.
 • İnsan vücudunu sarmakta olan derinin soyulmasında ana etken epiderm tabakası üzerinde meydana gelen hasarlardır. Bu hasarlar sonucunda bizleri rahatsız edecek düzeyde sorunlar ile karşılaşırız.
 • Deri soyulması genel olarak enfeksiyon ya da güneş yanığı gibi derinin direkt olarak zarar görmesi durumudur.
 • Unutulmaması gereken bir diğer durum ise deri soyulmasının bir diğer nedeninin bağışıklık sitemi üzerinde oluşan bir sorun ya da başka herhangi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bundan dolayı eğer bu hastalık yönünde bir şikayetiniz bulunuyorsa kesinlikle hekiminize başvurmanızı önermekteyiz.
 • İnsan derisi üzerinde görülen deri soyulmasına eşlik eden diğer hastalıklar ise kurdeşen, kaşıntı, kuruluk ve tahriş gibi sorunlardır. Bu sorunlar sonucunda vücut üzerinde istenmeyen ve rahatsız edici durumlar meydana gelebilmektedir.

Deri Neden Soyulur?

Deri (cilt) soyulması nedenleri ve tedavisi için bir arayış içerisinde olan hastaların bilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İnsan derisi üzerinde oluşan soyulmalar cildin tahriş olması ve cilt üzerinde zarar oluşması gibi durumlar, güneş ışınlarına aşırı şekilde maruz kalınması ve kuru hava ile aşırı şekilde temas edilmesi gibi durumlar, aşırı derecede sıcaklıklara maruz kalma özellikle cildin nefessiz kaldığı durumlar içerisinde deri soyulması sıkça görülen bir durumdur.

İnsan vücudu içerisinde meydana gelen alerjik bir durum sonucunda, enfeksiyon, İnsan vücudunun bağışıklık sitemi içerisinde meydana gelen sıkıntılar, İnsan vücudunu tehdit eden belli kanser türleri bu gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Deri soyulmasına sebep olabilecek bazı hastalık türleri de bulunmaktadır. İnsan vücudu oldukça hassas ve bu hassaslıkla mücadele edebilecek kadar güzel bir şekilde dizayn edilmiştir.

Deri soyulmasına sebebiyet olabilen hastalıklar içerisinde insanları aşırı şekilde rahatsız etmekte olan ayak mantarı, atopik dermetit (egzama), Kontakt dermatit gibi deriyi ilgilendirmekte olan hastalıklar, Kutanöz T hücreli lenfoma, cilt üzerinde meydana gelen kuruluklar, kullandığınız atletler yüzünden oluşan kaşıntılar, Kawasaki hastalığı, sedef hastalığı, insanları oldukça rahatsız eden vücut mantarları, kafa derisi üzerinde meydana gelen mantarlar, kızıl, seboreik dermatit, herhangi bir hastalıktan ötürü kullanmakta olduğunuz ilaçlardan kaynaklı oluşan yan etkiler, staph enfeksiyonları, Stevens-Johnson sendromu, güneş ışınlarına aşırı şekilde maruz kalmak, toksik şok sendromu gibi hastalıklar vücudunuz üzerinde bulunan derinin soyulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Tıbbi tedavi gerektirmekte olan bazı durumlarda söz konusudur. Sayacağımız bu konulardan herhangi biri yüzünden mağdursanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı önermekteyiz. Vücudunuzu kaplayan derinin soyulması, enfeksiyon oluşması ya da daha ciddi bir hastalıktan dolayı oluşan belirtiler beraber görülüyorsa yetkili kişilerden tıbbi yardım almanız gerekebilmektedir.

Vücut ısınızın aşırı derece yükselmesi, vücut ağırlığınızda meydana gelen açıklanamayan kilo kayıpları, kas ya da eklemlerde görülen ağrılar, genel olarak vücut sağlığınızın iyi olmadığını hissettiğiniz durumlarda ve sizleri endişe edici durumlar içerisine sokan diğer durumlarda en yakın sağlık kuruluşu içerisinde bulunan yetkili kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu yardım sonucunda derinizin daha iyiye gideceğinden emin olabilirsiniz.

Cildiniz üzerinde meydana gelen kuruluklar ya da güneşten kaynaklı oluşan hafif yanıklar yüzünden deri soyulması mağduruysanız eczanelerden reçetelere tabi olmayan losyonlarla iyileşme ihtimaliniz bulunmaktadır ve bunlar tıbbi müdahale gerektirmemektedir. Deri soyulmanız yüzünden yaşamış olduğunuz endişeli bir durum bulunuyorsa ya da sorunun ciddi olduğu kanısındaysanız reçeteye tabi olmayan ilaçları ya da ev içerisinde gerçekleştirebileceğiniz tedavileri gerçekleştirmeden önce doktorunuza başvurmanızı önermekteyiz.

Deri Soyulması Tedavi Önerileri

Deri (cilt) soyulması nedenleri ve tedavisi için bir arayış içerisinde olanlar için yukarıda bu hastalığın nedenlerinden kısa bir şekilde söz ettik. Şimdi ise bu hastalıktan kurtulmak adına gerçekleştirilebilecek bazı tedavi yöntemlerinden sizlere bahsetmek istiyorum. İlk olarak genel önlemlerden bahsetmek istiyorum.

 • Derinize kesinlikle dokunmayın.
 • Deri soyulması oluşan yerleri soymaya kalkışmayın.
 • Deriyi soyarak canlı tabakayı tahriş ederek enfeksiyona ve acılı bir sancıya sebebiyet verebilirsiniz. Cildiniz istediği kadar kaşınsın kaşınan bölgeyi kaşımamalısınız.
 • Deri soyulması sona erdiği zaman cilt bölgelerini ölü deri ile sınırlı olmak kaydı ile makas benzeri cisimler ile alabilirsiniz.
 • Kesinlikle vücudunuzun su ihtiyacını karşılayınız. Gün içerisinde en az 10 bardak su içmeye çalışın. Cildinizin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyaç duyduğu nemi karşılayabilmeniz gerekmektedir.

Evin İçerisi Deri İçin Önemli Bir Unsur

 1. Eviniz içerisinde gerçekleştirebileceğiniz tedavi yöntemlerinden bahsetmemiz gerekirse cildinizin soyulmaya başladığını hissettiğiniz durumlarda hemen soğuk bir duşa giriniz.
 2. Duş sonucunda vücudunuzu yumuşak bir havlu ile dokunarak kurulayın. Kesinlikle sürterek kurulama yapma gibi bir hata içerisine girmemenizi öneririm. Böyle bir hata gerçekleştirdiğiniz zaman deri soyulması yaşanan bölgenin tahriş olmasını ve daha çok ağrılı bir dönem içerisine girmesini sağlayabilirsiniz.
 3. Deri soyulmasında vücudunuz suya ihtiyaç duyacaktır. Bunu karşılayabilmek adına cildiniz üzerine salatalık dilimleri koyabilirsiniz.
 4. Cildiniz üzerinde soyulma meydana gelen bölüm üzerine bal sürebilirsiniz. Balın içerisine istenildiği takdirde zeytinyağı ve zerdeçal gibi ürünlerde eklenebilir.
 5. Cildinizin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi adına demir, protein, A, B, C ve E vitaminlerini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu düzeyde almanız gerekmektedir. Bu yazımız içerisinde sizlere Deri (cilt) soyulması nedenleri ve tedavisinden uzun bir şekilde bahsettik.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!