Menü Kapat

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi

Günlük hayatımızda en sık kullandığımız ve neredeyse tüm işlerimizi yaptığımız ellerimizde yaşanan sağlık problemleri yaşantımızda büyük sıkıntılara ve aksaklıklara neden olmaktadır. Kaşıntı, yanma ve şişmelere yok açan elde görülen deri soyulmaları kötü bir görüntüye neden olmasının yanı sıra çok ciddi rahatsızlıklara da yol açabilecek ciddi bir durumdur. Eğer bu tür deri soyulmalarında geç hareket edilecek olursa tedavi süreci de çok uzun ve sancılı olacaktır.

Gün içerisinde sürekli başka insanlarla ve dış faktörle temas halinde olan Ellerimizdeki deri soyulmaları genellikle bir enfeksiyondan ve ya bir nedenden ötürü tahriş olmaktan kaynaklanmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki, başka birçok durumda olabildiği gibi eldeki deri soyulmaları da başka daha ciddi hastalıkların bir habercisi olabilir. Bunun için; bu dökülmelerin nedeninin en kısa zamanda teşhis edilmesi gerekmektedir.

Elde Deri Soyulmasının Olası Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Tepkiler: Bazı gıdalara ve ilaçlara karşı görülen alerjiler, el ve avuç içlerinde kaşıntı, yara, kurdeşen veya soyulmalara neden olabilmektedir. Çevresel etkenlere çok fazla maruz kalan elleri; ayrıca polen, toz, deterjan, sabun gibi hassasiyet yaratabilecek maddeler karşısında da reaksiyon gösterip soyulabilir. Alerjik reaksiyon durumu ortaya çıktığında alerji yapan etmenin en kısa sürede tespit edilip, kullanımının veya cilde temasının kesilmesi gerekir.

Cildin Kuru Olması: Cilt kuruluğu genellikle hava koşullarından, cildin yapısından veya bazı ilaçların yan etkisinden kaynaklanabilir. Söz konusu kuruluk da ellerde görülen deri soyulması ve dökülmesinin baş nedenlerinden birisidir. Bu şekilde cildin aşırı kuru olması halinde dermatolog tarafından önerilen nemlendiriciler kullanılarak cilt kuruluğunun ve dolayısıyla deri soyulmasının önüne geçilebilir.

Mantar Nedeniyle Elde Deri Soyulması: Mantar ellerde; Şiddetli kaşıntı, döküntü ve kuruluğa yol açar. Hastalık başlar başlamaz tedaviye alınırsa kısa sürede iyileşebilir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olan mantarda tedavi süreci geciktirilirse başka insanlara da bulaştırılabilir. Ve mantar tedavisi geciktirilirse mantar çok inatçı olabilir ki bu da tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Sedef Hastalığı: Sedef hastalığı da ellerde pullu ve kaşıntılı döküntülere, avuç içlerinde deri soyulmasına neden olmaktadır. Genetik faktörlerden dolayı görülebilen sedef hastalığına aynı zamanda enfeksiyon, stres, travma, aşırı alkol ve sigara tüketimi de neden olabilmektedir. Bu hastalıkta semptomlara göre hareket edilir çünkü kalıcı bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Ancak krem ve losyonlarla kaşıntı ve döküntülerin ortadan kaldırılması sağlanmaya çalışılır.

Egzama: Daha çok alerjiden kaynaklanan egzama tedavisi geciktirilmiş mantar enfeksiyonundan da kaynaklanabilmektedir.

Aşırı Terleme: Sürekli nemlenme ellerde deri soyulmasına neden olmaktadır. Eğer elleriniz aşırı terliyorsa doktorunuza başvurarak bu terlemenin nedenlerini araştırmanız gerekmektedir.

Kawasaki Hastalığı: Genelde küçük çocuklarda görülen Kawasaki hastalığında vücutta ve ellerde soyulma ve döküntü meydana gelir.

Kontakt Dermatit: Ellerin veya derinin bir madde ile teması sonucu ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüleridir. Bir tür egzama sayılan bu hastalık, kişiden kişiye göre değişebilen belirli maddelere tepki vererek cildin tahriş olması halidir. Tehlikeli bir hastalık değildir ancak kaşıntı ve deri soyulmaları son derece rahatsız edicidir. Kontakt derdmatite nende olabilecek bazı maddeler arasında çamaşır suyu, bazı kozmetik ürünler, takı ve mücevherat ürünleri, nikel gibi maddeler gelmektedir.

Dishidrotik Dermatit: Daha çok kadınlarda görülen hastalık elleri etkileyen bir egzama türüdür. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte yaz aylarında daha sık rastlanılır. Kesin bir tedavisi yoktur. Deterjan ve çamaşır suyu gibi maddelerle temastan kaçınılmalıdır.

İmpetigo: Çocuklarda yaygın olarak görülen bir tür döküntülü deri hastalığıdır. Ciddi derecede bulaşıcı olan bu hastalıkta deride, genellikle yüzde, ellerde ve bacaklarda akıntılı su kabarcıkları oluşur. Nadiren yetişkinlerde de görülebilen impetigo sıklıkla iki yaş altı çocuklarda görülmektedir.

Ellerde görülen deri soyulmalarına neden olan yukarıda sayılan nedenler, aynı zamanda parmaklarda da deri soyulmalarına neden olabilmektedirler. Gün içinde birçok iş ellerimiz ve parmaklarımız ile gerçekleştirildiği için vücudumuzdaki en çok yıpranma da ellerimizde yaşanmaktadır. Ellerimizin ve parmaklarımızın sert zeminlerle temas etmesi, sıcak ya da soğuk su, kimyasal içerikli deterjanlar parmaklarımızda da deri soyulmalarının baş etkenlerindendir.

Elde Deri Soyulmasına Yönelik Uygulanabilen Tedavi Yöntemleri

Ellerde görülen deri soyulmaları konusunda alınabilecek bazı önlemler şöyledir:

Deriyi soymadan kendisinin soyulması beklenmelidir. Kendiniz yaptığınız takdirde canınız yanabilecektir.

Mümkün olduğunca kaşımamaya çalışın

Eğer derideki soyulma tamamlandıysa, ölü deriler makasla alınabilir.

Su tüketimine dikkat edilmeli ve günde en az 10 bardak su içilerek cildin nemlenmesi sağlanmalı.

Cildin beslenmesine katkıda bulunmak için protein, demir, A, B, C ve E vitaminleri kullanılmalı.

Eğer, ellerinizdeki kuruluk ve kaşıntılar devam ederek soyulma durumu başlamışsa hastalığın tespit edilmesi ve tedavi uygulanması gerekmektedir. Doktorunuz soyulmalar ve kaşıntılar için özel bir losyon verebilir. Ya da rahatsızlık bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmışsa antibiyotik tedavisi uygulanması zorunlu olabilir.

Ellerinizdeki soyulmaların yanı sıra ateş, açıklanamayan kilo kaybı, sürekli yorgunluk ve kas ağrıları yaşıyorsanız bunlar daha farklı hastalıkların belirtileri olabilir. bunların teşhisi için farklı bir takım tetkikler daha yaptırmanız gerekecektir.

Eldeki Deri Soyulmasına Karşı Evde Yapılabilecekler

 • Ellerinizdeki kuruma, deri döküntüleri ve soyulmalar için tabii ki öncelikle dermatologun vereceği tedavi yöntemlerini ciddiyetle uygulamak gerekmektedir. Bunların yanı sıra doktorunuza danışarak aşağıdaki rahatlatıcı ve tedavinize destek olacak uygulamaları da evde yapabilirsiniz. Bunlar;
 • Papatya bitkisinden yapacağınız çay ile kaşıntı yaşadığınız bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Elinizin özellikle kaşınan kısmını 10 dakika kadar papatya çayında bekletin. .
 • Ada çayı, sefa bitkisi ve sirke, özellikle el mantarlarında enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bu önlemler kaşıntıyı ve mantar lezyonlarını hissedilir derecede hafifletir.
 • Ada çayı tüketimi aynı zamanda terlemeyi de azaltarak terlemeden kaynaklı deri döküntülerine engel olur.
 • Sarımsak ve sirkeden oluşan bir karışım da el ve avuç içlerinin soyulmasına iyi gelmektedir. On diş kadar ezilmiş sarımsak bir su bardağı sirkeye eklenerek birkaç gün bekletilir. Ve ardından bir pamuk yardımıyla eldeki soyulan bölgeye uygulanır. On dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu yöntem özellikle mantar enfeksiyonu oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Nane Maskesi: El ve avuç içlerinin soyulmasına çok iyi gelen maskelerden bir tanesi de nane maskesidir. Maskeyi yapmak için; bir kase yoğurdun içine bir tutam ince kıyılmış nane ve yarım limon suyu karıştırılır. Ardından karışım ellere uygulanır ve 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
 • Sıvı sabunlar yerine doğal sabun kullanarak cildinizi daha derinlemesine temizleyebilirsiniz.
 • Bol miktarda C vitamini içeren sebze ve meyveler dışında özellikle salatalık tahriş olmuş cildin hızla tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Ellerinizdeki kuruluktan kaynaklı döküntü ve soyulmalardan kurtulmak için ellerinizi zeytinyağı ile ovarak nemlendirebilirsiniz.
 • Kullanılan kozmetik ürünlerin doğal olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ve tabii ki uzun süre güneşte kalınmamalıdır.

3 Comments

 1. Ayşe

  Benim parmak uçları soyuluyor krem felan sürüyorum sadece yumuşatıyor sizce nasıl geçer admin çünkü çok canım yanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir