Esansiyel Yağların Faydaları ve Kullanım Alanları

Uçucu yağların yararları ve kullanımları arasında uykuya yardımcı olma, uyku ve kaygıyı hafifletme, masaj terapileri, iyi bir hava spreyi, mükemmel temizlik maddeleri, ağrı kesici, kilo kaybını destekleme, kanseri önleme ve sindirimi içerir. Diğer yararları tırnak sağlığını desteklemeyi, vücudu detoksifiye etmeyi, alerjileri tedavi etmeyi, depresyonu tedavi etmeyi, eklemleri ve kemikleri desteklemeyi, solunum hastalığını tedavi etmeyi, zihinsel uyanıklığı arttırmayı, dolaşımı desteklemeyi, hormonları dengelemeyi, hareket (seyahat) hastalığını tedavi etmeyi ve kalp sağlığını desteklemeyi içerir.

Uzun süredir, uçucu yağların tıbbi ve aromatik yararları için kullanıldığı düşünülmüştür. Esansiyel yağlar damıtma işlemi ile toplanır. Kimyacılar tarih boyunca çeşitli tıbbi uygulamalar için uçucu yağlar kullanmışlardır. Bu yağların tıbbi yararları üzerine şu anda yapılan bir çok araştırma var. Esansiyel yağlarla ilişkili birtakım fiziksel faydalar vardır. Bu makalede faydaların ve kullanımların bazıları ele alınmıştır.

Esansiyel Yağların Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Uykuyu Düzenler

Lavanta, Papatya ve benzerleri gibi bazı esansiyel yağların, uyumanıza ve iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacak rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu yağlar uykusuzluğun tedavisi için mükemmel seçenekler olan ve uyku kalitenizi büyük ölçüde artıran tedavi edici özellikler içerir.

2. Stres ve Anksiyete Sorunları Giderir

YlangYlang ve Frankincense gibi Esansiyel Yağlar beyninize sakinleştirici sinyaller göndererek ve ruh halinizi önemli ölçüde artırarak stresinizi azaltmanıza yardımcı olur. Esansiyel yağlar, vücudunuzda stres ve endişe sebebiniz olması muhtemel fiziksel değişikliklerin yanı sıra zihinsel ve fiziksel değişiklikler getirerek stresi ve endişeyi gidermeye yardımcı olur.

3. Masaj

Esansiyel yağlar, masaj terapilerinde kullanımı ile bilinir. Bu esans yağlarının rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle vücutta sinirlere ve kaslara gevşeme sağlamak için kullanılırlar. Bununla birlikte, bu yağlar vücut tarafından daha iyi emilim sağlamak için bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılır.

4. Koku

Hoş bir koku veren doğal bir deodorant yapmak için lavanta ve sedir ağacı gibi uçucu yağları da kullanabilirsiniz. Limon esansiyel yağı hava spreyi olarak kullanılırken okaliptüs esansiyel yağı zemin spreyi olarak kullanılır.

5. Temizlik Amaçlı

Antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden ötürü esansiyel yağlar da mükemmel temizlik maddeleri olarak kullanılır. İnatçı lekeleri ve küfleri temizlemek için farklı esans yağları kullanılır. Yağlar, halıları, küvetleri, tezgahları ve diğer her türlü ev eşyalarını dezenfekte etmek ve temizlemek için de kullanılabilir. Ayrıca mobilyanızın yeni görünmesini sağlamanıza yardımcı olan esansiyel yağlardan ahşap cilası da çıkarabilirsiniz.

6. Ağrı Rahatlatıcı

Uçucu yağlar, ağrının giderilmesinde doğal yöntemler olarak kabul edilir. Ağrıyı tedavi etmek için analjezik ve antiinflamatuar özelliklerini kullanarak çalışırlar. Ağrının yoğunluğunu ve süresini önemli ölçüde azaltırlar. Nane esansiyel yağının baş ağrılarını hafiflettiği ve baş ağrılarının yoğunluğunu yönettiği bilinmektedir.

7. Kilo Kaybı

Greyfurt, Tarçın ve Zencefil Esansiyel Yağı kilo vermeye çalışan insanlar için yararlı olduğu bilinmektedir. Bu yağlar kan şekeri seviyelerini dengeleyerek, iltihabı azaltarak ve yağları etkili bir şekilde kırarak vücudunuzun kilo almasına yardımcı olur. Bazı yağlar aynı zamanda kişinin yiyecek isteklerini azaltarak kilo kaybına yardımcı olur.

8. Anti-kanser

Çeşitli esansiyel yağlarda bulunan antioksidan özellikleri nedeniyle, karanfil ve Narenciye yağları gibi bazı esansiyel yağların kanseri önleme ve tedavi etmeye yardımcı olmak için iyi seçenekler olduğu düşünülmektedir. Esansiyel yağlar, beyaz kan hücrelerinin büyümesinin yanı sıra tedavinin yan etkilerinden bir rahatlama bulmak için birçok kanser hastası tarafından kullanılır.

9. Sindirimde Yardımcı Olur

Sık sık sindirim problemleriyle karşılaşıyorsanız, sindirim problemlerinizi esansiyel yağlarla tedavi etmeyi denemek iyi bir fikirdir. Zencefil, tarhun, nane ve karanfil gibi yağlar, iltihapları azaltarak, sindirim sistemindeki kasları gevşeterek mide bulantısı ve şişkinlik semptomlarını azaltarak sindirim sorunlarına yardımcı olan birçok temel yağdan bazılarıdır.

10. Tırnakları Besler

Lavanta, Mür, Limon ve diğerleri gibi bazı yağların tırnaklara uygun besinleri verdiği bilinmektedir.

11. Detoksifiye

Çevremizdeki olumsuz etkilerden kurtulmak için düzenli olarak vücudunuzu detoksifiye etmek hayati bir önem kazanmıştır. Vücudunuzu detoksifiye etmenin bir yolu yaşamınızdaki belirli esans yağlarını kullanmaktır. Detoksifikasyon, üç yoldan herhangi biriyle, yani soluma, iç kullanım veya topikal uygulama yoluyla yapılabilir. May Chang, Lemon Teatree, Lemongrass ve Lemon Myrtle gibi yağların antioksidan özellikleri detoks işleminde etkili olduğunu kanıtlamıştır.

12. Alerjiler

Esansiyel yağlar ayrıca beyaz kan hücreleri oluşturarak ve böylece vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek bağışıklık sistemine yardımcı olur. Vücudunuzun bağışıklık sistemi düzeldiğinde alerjilerinizle savaşmanız daha kolaydır.

13. Depresyon

Bergamot, YlangYlang, Papatya ve Lavanta yağı, depresyon belirtilerinin tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir . Bunu, bu yağlarda bulunan rahatlatıcı özelliklerden dolayı kaygıyı hafifletmek ve vücuda gece boyunca daha iyi bir uyku vermek yoluyla yaparlar.

14. Sağlıklı Eklemler ve Kemikler

Uçucu yağlar, eklemleri desteklemeye yardımcı olan çeşitli Vitamin ve Minerallerle doludur . Anti-enflamatuar , bu yağlarda bulunan özellikler artrit tedavisinde ve bununla ilgili semptomların şiddetinin azaltılmasında kullanılabilmektedir.

15. Solunum Hastalıkları

Bronşit, Astım , Zatürree ve Sinüzit gibi hastalıklar, birkaç uçucu yağ kullanılarak tedavi edilebilir. Esansiyel yağlardaki vitaminler, vücudun bağışıklık sisteminin bu hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir. Uçucu Yağlar ayrıca enfeksiyonların neden olduğu vücuttan balgam çıkarılmasında da yardımcı olur.

16. Zihinsel Uyanıklık

Sandal Ağacı, Biberiye ve Fesleğen gibi bazı esansiyel yağların, kişiye zihinsel açıklık sağladığı ve bir kişinin beyin sağlığını artırmada yardımcı olduğu bilinmektedir. Esansiyel yağların, yaşamınızdan stresi gideren sinirlerinize rahatlama sağladığı düşünülür. Bu, beyninizin daha fazla odaklanma ile optimum seviyede çalışmasına yardımcı olur.

17. PMS

Uçucu yağlar ayrıca PMS semptomlarını azaltmak için de kullanılabilir. Buna yardımcı olan yağlar arasında Gül , Lavanta, Okaliptüs , Papatya ve YlangYlang bulunur. Esansiyel yağların bazıları da adetleri düzenler ve düzenli hale getirmelerine yardımcı olur. Bu yağlar kasları gevşeterek, endişe ile savaşarak ve ruh halinizi iyileştirerek PMS semptomlarını azaltır.

18. Dolaşım

Esansiyel yağların bir kısmının vücut tarafından absorbe edildiği ve vücudun daha iyi bir dolaşım sistemine sahip olmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu yağlar zencefil , selvi ve okaliptüs içerir.

 19. Hormonlar

Hormon dengesizliği, bugünün dünyasında birçok yetişkin tarafından karşılaşılan çok yaygın bir sorundur. Neyse ki, hormonları düzenlemek için kullanılabilecek birkaç esansiyel yağ vardır. Bunlar Anason , Limon, Sardunya ve Fesleğen Esansiyel Yağı içerir.

20. Kalp Hastalığı

Esansiyel yağlar antienflamatuar özellikler bakımından zengin olduğundan, bazı kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olurlar. Buhur yağı, zencefil yağı ve helichrysum yağı gibi Esansiyel Yağlar, Koroner Kalp Hastalığı gibi ciddi hastalıklar için en iyi doğal çözümlerden bazıları olarak kabul edilir.

21. Bebekler İçin

Esansiyel yağların topikal olarak kullanılması veya difüzör olarak kullanılması bebekler için sağlıklı bir uykuya neden olabilir. Lavanta ve Papatya gibi yağlar, bebeklere iyi bir gece uykusu verir.

22. Hareket Yolculuk Hastalığı

Nane esansiyel yağı, hareket rahatsızlığı semptomlarını azaltmak için bir difüzör olarak kullanılabilir. Bu yağın canlandırıcı aroması mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Roma Papatya yağı da rahatlama sağladığı bilinmektedir.

23. Yanıklar ve Yaralar

Esansiyel yağların cilt enfeksiyonları veya yaralarının tedavisinde son derece faydalı olduğu düşünülmektedir. Lavanta yağı bu gibi durumlarda cildin iyileşmesinde önemli rol oynar ve iltihabı azaltır.

24. Dişler

İnsanın dişleri için faydalı olan birkaç yağ vardır. Bazı örnekler Karanfil ve Çay ağacı esansiyel yağlarını içerir. Bu yağlar, dişeti iltihabı gibi durumların önlenmesine yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

25. Saç Sorunları

Saçlara gelince esansiyel yağlar çok önemlidir. Lavanta yağı, biberiye yağı, sedir ağacı yağı, kekik yağı , nane yağı ve benzeri gibi esansiyel yağlar çok önemlidir. Lavanta esansiyel yağı, derin rahatlama sağlayan özelliklere sahiptir. Bu yağ, kekik ve nane özlü yağların yanı sıra saç dökülmesini önler ve saç derisine masaj yaparak saç büyümesini destekler.

26. Çatlaklar

Bazı esansiyel yağların iyileştirici özellikleri, çatlak izlerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Bu yağlar Paçuli yağı , Lavanta yağı ve Adaçayı yağıdır .

27. Yüz

İnsanlar yıllardır güzel görünmek ve parlak bir cilde sahip olmak için cilt üzerinde uçucu yağlar kullanıyorlar. Lavanta, çay ağacı , limon otu, papatya gibi esansiyel yağlar önceliklidir. Çay ağacı, limon otu ve papatya yağı da sivilce için yaygın olarak kullanılmaktadır.

28. Kaslar

Anti-enflamatuar özelliklerle birleştirilmiş antispazmodik özellikler, uçucu yağların kas problemleri için en iyi çözümlerden biri haline gelmesine yardımcı olur. Nane esansiyel yağı, spazmları tedavi etmek için kullanılan bir kas gevşetici olarak kabul edilir. Ayrıca, Cypress ve Frankincense esansiyel yağları iltihaplanmayı azaltmada ve spazmları tedavi etmede yardımcı olur.

29. Kan Basıncı

Vücuttaki stresi ve iltihaplanmayı azaltarak, uçucu yağlar, kan basıncının korunmasında oldukça faydalıdır. Lavanta, YlangYlang ve Frankincense, kan basıncını düşürmede yardımcı olan yağlardır.

30. Rahim Koşulları

Kekik, Sardunya ve Lavanta gibi esansiyel yağlar kadınlarda uterus fibroidlerinin büyümesini azaltmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, Clary Sage , Anason Seed ve Sage Essential Oils’in kadınlarda doğurganlığı arttırdığı bile söylenir.

Bununla birlikte, herhangi bir esansiyel yağı kullanmadan önce seyreltilmiş bir form kullanmak daha iyidir. Ayrıca, herhangi bir ters reaksiyon olmadığından emin olmak için uçucu yağların tüm özellikleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!