Kenevir (ESRAR) Nedir? Özellikleri, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kenevir denildiği zaman hemen aklınıza esrar gelmesin. O halde ilk başta kenevir-esrar algısına neden olan ayrımdan bahsedelim. Bu cinse ait 3 farklı bitki türü vardır. Bunlar; Cannabis indica, C. sativa ve C. Ruderalis’tir. Bizim bahsedeceğimiz faydalı tür C. indica.

Marihuana olarak bilinen, keyif verici olarak kullanılan tür ise Türkçe’ye Hint keneviri olarak geçmiş C. Sativa’dır. Pek çok faydası bulunan kenevir tür cinsi dikkate alınmadan ön yargı ile ‘uyuşturucu’ etiketiyle anılır. Bunun nedenlerine yazımızın devamında değineceğiz.

Kenevir Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu son derece etkili bir besin kaynağıdır. Teknik olarak ‘kenevirin kalbi’ denilen tohumu sağlıklı protein ile mineraller bakımından zengindir. Kenevir tohumunun sert dış kabukları çıkarıldıktan sonra yumuşak kremsi ‘kalbi’ tüketilmektedir. Çok yönlü kullanım yolları olan kenevir tohumunu fırınlayacağınız yemeklere veya salatalara ekleyebilirsiniz. İşte kenevir tohumunun sağlığa yararları:

1. Mükemmel Besin Kaynağı
Kenevir tohumunun yüzde otuzu sağlık açısından büyük önem taşıyan omega-3 bitki besin temelli linoleik asit ile alfa-linoleik asit içermektedir. Ayrıca kenevir tohumları, vücut hücrelerinin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, hücre yenilenmesi, sinir sistemi ile kaslar üzerinde etkili olan gama-linoleik asit içermektedir.

Kenevir tohumu yüzde yirmi beş oranında vücudun temel ihtiyaçları olan protein, E vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum, sülfür, kalsiyum, demir ile çinko içermektedir. Bu yönü ile kenevir tohumu mükemmel bir besin kaynağıdır.

2. Kalp Sağlığı
Kenevir tohumu arginin aminoasidi başta olmak üzere kalp sağlığına yararlı sayısız bileşik içermektedir. L-arginin vücudumuzdaki nitrik oksitin öncüsüdür. Kan akışını artırmasından başka optimal kan basıncını korumaya yardımcı olmaktadır. Nitrik oksidin göreviyse kas hücrelerinin oluşumunu desteklemek ve kan damarlarını rahatlatmaktır. Nitrik oksit eksikliği damar tıkanıklığı ile koroner kalp hastalıklarına sebep olur.

Kenevir tohumunda bol olarak bulunan gama-linoleik asitin bir başka etkisi ise antienflamatuar olmasıdır. Yapılan çalışmalar kenevir tohumunun kanın pıhtılaşmasının önüne geçip, kalp krizi sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığını ortaya koymuştur.

3. Cilt Sağlığı
Vücuttaki yağ asidi eksiklikleri pek çok farklı cilt sorunu olarak kendini gösterebilir. Egzama, nasır, topuk çatlaması yağ asidi eksikliklerinden kaynaklanan cilt sorunlarından birkaçıdır. Kenevir tohumu ise içermiş olduğu bol miktarda omega-3 ve yeterli miktardaki omega-6 ile cilt sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Yapılan çalışmalar, bu yağı tüketmenin atopik dermatit semptomlarını azalttığını ve potansiyel egzamaya karşı koruyucu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.

4. Bitki Besin Temelli Protein Deposu
Hayvansal gıda ağırlıklı beslenemiyorsanız veya vegansanız kenevir tohumu sizler için müthiş bir bitki besin temelli protein kaynağıdır. Biftekten alacağınız proteinleri benzer miktarda kenevir tohumundan karşılayabilirsiniz.

2-3 yemek kaşığı kenevir tohumu toplam olarak 11 g. lisin, metionin ile sistein aminoasidi içerir. Kenevir tohumundaki iki ana protein olan albümin ile edestin, soya ve yumurta akı ile karşılaştırılabilecek kadar güçlüdür. Kenevirde diğer bütün bitkilerden daha fazla elastin bulunmaktadır.

5. Sindirim Sistemi
Kenevir tohumu hem çözünebilir hem de çözünemez lifler içermektedir. Bunun anlamı ise sizleri uzun zaman tok tutmasının yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olmasıdır.

Kenevirin Kullanım Alanları ve Faydaları

Kenevir; ilaç üretiminden başka en çok kâğıt yapımında, tekstilde kumaş yapımında, bio yakıt yapımında ve otomotiv sektöründe, plastik vb petrokimya ürünlerin yerine kullanılır. Bunlardan başka kenevir, sabun yapımı ile bina yalıtımında kullanılan son derece ekonomik bir bitkidir.

Gerek yağı, gerekse tohumundan yararlanılan kenevir, gerçek bir çevre dostudur. Öyle ki dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilebilen kenevirin 1 dönüm büyüklüğünde olan ekim alanı, 25 dönüm orman arazisinin ürettiği kadar oksijeni üretebilir. Üstelik orman ağaçlarının büyümesi seneler alırken kenevir 4 ay gibi kısa bir zamanda yetişir.

1 dönümlük kenevir ekim alanından, 4 dönümlük orman arazisinin üretmiş olduğu miktarda kâğıt elde edilir. Daha da önemlisi 3 defa geri dönüşümü mümkün olan ağaca karşılık kenevirden elde edilmiş olan kâğıt tam 8 defa yeniden dönüştürülebilir. Öyleyse böylesine çevre dostu, ekonomik bir bitki niye yasaklandı?

Kenevir Neden Yasaklandı?

Kenevir 1930’larda ilk başta Amerika’da yasaklandı. Bunun sebebi ise, dönemin büyük şirketlerin kazancının önüne geçmesiydi. Hikâyenin arka bölümündeki kahramanlar ise kâğıt üretimini yapan, altın madenleri sahibi, medya patronu W.R. Hearst, bio yakıt ile başı dertte olan petrol zengini Rockefeller, plastik madde üretimi için patenti olan ve kenevir nedeni ile kazancının neredeyse % 80’ini kaybeden Andrew Mellon’dur.

Dönemin bu büyük şirketleri bir araya gelip kazançlarını daha çok arttırmanın önündeki en büyük engel olan keneviri ortadan kaldırmaya karar verdiler. Tam da o esnada hazine bakanı olan Andrew Mellon ABD başkanı Hoover’ın en yakınlarından birisiydi. Bundan dolayı eli güçlenen Mellon kendi yeğenini federal narkotik biriminin yetkilisi olarak atamıştır. Çünkü aklında kenevirin ortadan kalkmasına yardımcı olacak bir plan vardı. Bu yoldaki en büyük destekçileri ile toplantılar düzenleyip keneviri karalama kampanyasını başlattılar.

Kenevirin tehlikeli olduğunun söylenmesi ve ‘Marihuana’ ismiyle en zararlı uyuşturucu olarak yaftalanması Hearst’ün medya şirketleri aracılığı ile kolayca gerçekleştirildi. Marihuananın oy birliğiyle yasaklanması, kenevirin üretiminin yasaklanması anlamına geliyordu.

1937 senesinde çıkarılan ‘Marihuana Vergi Yasası’ ile kenevir ticareti yapanlardan ayrıca kazanç sağlanmıştı. Yanında kenevir bulunduran göçmenler sınır dışı edilmeye başlandıktan sonra bütün ABD’de kenevir tamamen yasaklanmış oldu.

Karalama kampanyaları süresiz bir şekilde medyada yer almaya devam etti. Artan baskılar nedeniyle kenevirden elde edilen ilaçlar ile petrokimya ürünleri yasaklandı. Bu sayede bütün amaçlarına ulaşan dönemin zengin şirket sahipleri ise güçlerine güç kattı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!