Mangostan Nedir? Mangostan Meyvesi ve Faydaları

Bilim adamları kanser karşıtı özelliklerini keşfettikten sonra Mangosteen popülaritesini artırdı. Bu az bilinen meyve, tüberkülozu önlemek, kan basıncını korumak, hücreleri onarmak, ağız sağlığını korumak, tüberkülozu önlemek, kan basıncını korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, akneleri önlemek ve kilo kaybını desteklemek gibi diğer sağlık yararlarını içerir. Mangosten, enflamasyonları gideren ve bulaşıcı bakterileri öldüren harika bir C vitamini kaynağıdır.

Mangosten nedir?

Mangosten aslen Endonezya’daki Sunda Adalarına aittir.  Hindistan, Porto Riko ve Güney Doğu Asya’da bulunabilen tropik bir meyvedir. Etkileyici sağlık nitelikleri nedeniyle, “tropik meyvenin kraliçesi” olarak adlandırılmaktadır. Botanik adı Garcinia mangostana’dır. Dahası, koyu mor dış cepheye sahiptir ve içinde portakal gibi toplanmış beyaz meyve bulunur. Bu lezzetli meyve, düşük kolesterol seviyelerine sahiptir ve bu da kalp-damar sağlığı için idealdir. Günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz çeşitli mineral ve vitaminlerle doludur.

Mangostenin Besin Değeri

 • Sodyum 7 mg
 • Kolesterol 0 mg
 • Potasyum 48 mg
 • Diyet lifi 8 g
 • Toplam Karbonhidrat 18 g
 • Kalsiyum% 1
 • Protein 4 g
 • % 1 demir
 • A vitamini% 2
 • B-6 Vitamini% 1
 • B-12 Vitamini% 3
 • C vitamini% 4
 • D vitamini% 2
 • Magnezyum% 3

11 Mangosten’in Etkileyici Sağlık Faydaları

1. Sakız Hastalıkları için Mangosten

Diş eti hastalıkları genellikle daha az ağrılıdır ve sıklıkla fark edilmez. Meyvede bulunan besinler sayesinde ağız sağlığınızı mangosten ile koruyabilirsiniz. Yakın tarihli bir çalışmaya göre, bir tür sakız hastalığı olan periodontitis tedavisi için bir potansiyeli vardır. Diş hekimleri, çeşitli sakız problemleri için genellikle mangosten içeren ağız jellerini önermektedir. Bu nedenle, bu meyveyi tüketmek diş etleriniz için sağlıklıdır.

2. Tüberkülozu Önler

Tüberküloz kesinlikle sıkıntılı bir hastalıktır ve mikobakteri tüberkülozu adı verilen bakteri akciğerlerinize saldırdığında ortaya çıkar. Mangosten’i diyetinize dahil ederek bunu önleyebilirsiniz. Antibakteriyel ve antifungal özellikler içerdiğinden, bu meyve vücudunuzu hayati tehlike arz eden bakterilerden korumak için güvenli bir kaynaktır.

3. Tansiyonu Korur

Daha fazla sağlık sorununu önlemek için kan basıncını korumak son derece önemlidir. Meyvelerde bulunan manganez, bakır ve potasyum gibi mineraller sayesinde yüksek tansiyona neden olan faktörlerle savaşan tansiyon seviyelerini dengelediği bilinmektedir. Potasyumun, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve hatta felçle ilişkili semptomlar gibi kan basıncıyla ilişkili sağlık sorunlarını azaltmak için mükemmel bir kaynak olduğu açıktır.

4. Bağışıklık Sistemini Artırır

Viral enfeksiyonlar, bakteri ve mikroplar ürkütücü sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bağışıklık sisteminiz viral ve yabancı cisimleri sisteminizin dışında tutacak şekilde tasarlanmıştır, ancak daha güçlü olması gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için, antioksidanlar ve antibakteriyel bileşenler içeren meyveler tüketmeniz gerekir. Mangosten, bu özelliklerle dolu olduğundan dolayı tam aradığınız şeydir; İstediğiniz kadar tüketebilirsin.

5. Kardiyovasküler Sağlık için Mangosteen

Tüm besinlerin yanı sıra B vitamini kompleksi ve B1 vitamini kardiyovasküler sağlığınızı kontrol altında tutabilir. İkisini de mucizevi meyvelerde bulabilirsiniz. Bu vitaminler esastır çünkü sinir ve kardiyovasküler sisteminizi aktif tutarlar. Birlikte, bu vitaminler asetilkolin denilen bir nörotransmitter üretir.

6. Akneyi önler

Mangosten ayrıca bir güzellik meyvesi olarak da bilinir. C vitamini gibi mineraller ve vitaminler cildinizi pürüzsüz ve akneden arındırır. Bu meyvenin yeterli bir miktarını tüketmek cildinizi besler. Cildiniz sivilce eğilimli ise, cildinizi parlak ve berrak bir cilt için derhal diyetinize ekleyin. Ayrıca, dermatologlar yağlı cildi olan kadınların da bu sağlıklı meyveyi tüketebileceğini onaylamıştır.

7. C Vitamini açısından zengin

Vücudunuzun çeşitli mikropları ve bulaşıcı bakterileri uzak tutması için C vitaminine ihtiyacı vardır. Sadece tek bir mangosten porsiyonu% 12 civarında bir günlük ihtiyacınızı karşılayabilir. C vitamini sadece sağlıklı ciltler için gerekli değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için de aynı derecede önemlidir. Vücudunuzu bu radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidandır.

8. Kilo Kaybı İçin

Düşük kalorili ve diyet lifi yüksek olan mangosten, 100 gram meyve yalnızca 63 kalori içerdiğinden obez insanlar için idealdir. Bu nedenle bu meyveyi günlük diyetinize eklemekten çekinmeyin. Üstelik, meyvede bulunan diyet lifi, diğer mide problemlerinden sizi engelleyen bağırsak hareketlerini düzenleyen ve sizi saatlerce dolu tutan sihirli bir bileşenden daha az bir şey değildir. Mangostenin doymuş yağ içermediğinden bahsetmeye değer.

9. Kırmızı Kan Hücrelerini Teşvik Ediyor

Mangosten, kırmızı kan hücreleri üretmek için güvenli bir kaynaktır. Meyvede bulunan bileşenlerin kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırdığı bilinmektedir. Onu tüketmek, göz korkutucu bir sağlık sorunu olan anemiden korunmanızı sağlayabilir. Anemi zamanında tedavi edilmezse, vücudunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, mangosteen bu konuda tavsiye edilir. Kan eksikliğini tedavi ettikten sonra, meyvenin vücudunuza kan akışını iyileştirdiği, bu da felci engelleyen ve sağlıklı kolesterol seviyelerini koruduğu bilinmektedir.

10. Anti-Kanser Özellikleri

Mangosten, ksanfon denilen polifenol maddeleri ile yüklenir. Bu xanthones iki tipi var; alfa ve gama. Bir araştırma, bu bileşenlerin bir dizi sağlık sorununu tedavi edebileceğini kanıtlamıştır. Çalışma bile mangostenin bu niteliklerinin tümör büyümesini durdurabildiğini ve kanserli hücrelere karşı savaşabileceğini öne sürüyor.

11. Diyabet İçin

Diyabet yaygın bir hastalık haline geldiğinden, önlem almak ve bu korkutucu hastalıktan olabildiğince uzak durmak güvenlidir. Fiziksel aktivitenin yanı sıra, diyetinize sağlıklı meyveler ekleyerek diyabetle savaşabilirsiniz . Mangosten onlardan biri. Meyvede bulunan besinler sadece şeker hastaları için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda şeker hastalığı ile ilişkili belirtiler geliştirmenizi önlemek için gereklidir. Ayrıca, bu bileşenler kan dolaşımındaki şeker seviyelerini kontrol etme ve düzenleme işlevini görür.

Sağlıklı bir vücut en büyük nimetlerden biridir, ancak işlenmiş gıdaların ve sağlıksız yaşam seçimlerinin sık tüketilmesi nedeniyle, zayıflatıcı hastalıklar hem yaşlı hem de gençleri etkileye başlamıştır. İşlenmiş gıdaların olumsuz etkilerini diyetinize daha sağlıklı gıdalar ekleyerek kontrol edebilirsiniz. Meyve ve sebzeler elbette bu konuda önemlidir. Ve mangosten tüketmek sağlığınız için harikalar yaratabilir. Mucizevi meyve, sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için gereken temel besinleri içerir. Bu nedenle, mangosten yiyin ve sağlıklı bir vücuda sahip olun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!