Mürver Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Bugün siz değerli okurlarımıza bitki türleri içerisinde yer almakta olan mürverden bahsetmek istiyoruz. Biliyorsunuz ki insanlar bir hastalık ile karşılaştıkları zaman ya da vücutlarının sağlıklarını her daim en iyi şekilde tutmak adına tıbbi yardımların yanında bitkilerden meydana getirilen karışımları kullanarak da faydalanmaktadırlar. Yararlanılan bir bitki çeşidi olan mürver ile ilgili sizlere Mürver Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? bunlar hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek istiyoruz.

Mürver Nedir?

Öncelikli olarak bu bitki türünü sizlere tanıtarak başlamak istiyoruz. Her baktığınızda içinizi ısıtacak ve bir mutluluk ile dolup taşmanızı sağlayacak olan çiçekleri, rengi ve duruşuyla her daim sizleri kendine hayran bırakacak olan ve bahçenizin en güzel ağaçlarından biri olan mürver ile sizleri tanıştırmak istiyoruz. Özellikle aile büyüklerimiz tarafından sıklıkla kullanılmakta olan mürver gibi nefis ve faydalı bitki ile yeniden tanışma ve kendisini sevme zamanının geldiğini düşünmekteyim.

Mürver Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Tek başına bir şifa deposu olarak kullanılabilecek olan bu bitkinin meyveleri ve çiçekleri oldukça sık kullanılmaktadır.

Bu bitki ile reçel, sos, şerbet, tatlı ve çay gibi değişik ürünler elde edilmektedir. Bu bitki ile neredeyse istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Emzirme çağında çocuğu olan annelerin anne sütünü artırma özelliğiyle tanınmakta olan bu bitki insanlar tarafından cilt tedavisi açısından da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Biz bu bitkiyi bahçelerimiz içerisinde sahip olduğu ve etrafa yaymış olduğu parlaklığı ile tanımaktayız.

Üzerinde sahip olduğu minicik meyveleri ve vakti gelince açacağı çiçekleri ile mis gibi bir koku yaymakta olan bu bitki her baktığımızda gözlerimizi neşelendirmektedir.

Bu bitki ayrıca alternatif tıbbın da baş tacı olma özelliğini de göstermektedir. Çok yıllık olma özelliğine sahip olan mürver bitkisi mavi, bordo ve siyaha kaçan bordo gibi renk tonlarına sahip çiçeklere de sahip olabilmektedir.

Bu bitki üzerinde meydana gelen bitkilerin genel olarak tatları hafif bir şekilde mayhoş, hafif olarak da tatlı olabilmektedir. Bu bitkinin yapraklarından tutunda çiçeklerine hatta kabuklarına kadar sahip olduğu her şey tüketilebilmektedir.

Dikkat etmeniz gereken bir durum söz konusudur. Bazı durumlarda yaprakları içerisinde meydana gelebilecek zehirli maddelerde bulunmaktadır. Bu yüzden yapraklarını kullanmadan önce kesinlikle bir doktora başvurmanızı önermekteyiz.

Mürver bitkisi üzerinde oluşan çiçekten biraz bahsetmek gerekirse vakti geldiğinde mürver ağacı üzerinde beyaz ya da sarıya kaçan beyaz renkler ile açmakta olan şahane renkli çiçeklerdir. Bu çiçeklerin sadece kokularının ve görünüşlerinin mükemmelliğine bakmayın. Bunun yanı sıra adeta bir şifa deposu olma özelliğini göstermektedir. Bu çiçeklerden çaydan tutun şerbete hatta suyunu bile elde etme fırsatınız olacaktır.

Mürver Sınıflandırılması ve Yetiştiği Yerler

Sınıflandırma tablosu içerisine bakacak olursak hanımgiller familyası içerisinde yer almakta olan mürver halk arasında patlangıç, mindiraç, meleşir, mındar ağ, sultan otu ve kara mürver gibi çeşitli isimler ile de anılmaktadır.
Ülkemiz sınırları içerisinde oldukça popüler olan bu bitkinin yurt dışında da popüler olduğunu görmekteyiz. Özellikle Almanya gibi ülkeler içerisinde sık olarak tüketilmektedir.

Mürver Yetişme Alanları

Mürver Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları gibi detaylı bir konu araştırmak isteyen siz meraklı okuyucularımız için öncelikli olarak ülkemiz sınırları içerisinde ve dünya içerisinde nerelerde yetiştirildiğinden sizlere bahsetmek istiyoruz. Ülkemiz sınırları içerisinde doğal olarak yetişmekte olan bir bitki türü olan mürver bazı park ve bahçeler içerisinde peyzaj amacıyla da kullanılabilmektedir. Bunları dışında genel olarak ülkemiz içerisinde tarımı yapılmamakta olan bir bitki türüdür. Bitkinin doğal olarak kendiliğinden oluşması insanların yakacak ve diğer tarım ürünlerine tarım alanı açabilmek adına yer açmaları nedeniyle tehlike içerisine giren bir tür olma özelliğine doğru gitmektedir. Avrupa içerisinde ise kuzey uç bölgesi hariç neredeyse bütün Avrupa sınırları içerisinde yetişebilme potansiyeli olan bir bitki türüdür. Kuzey Amerika gibi bölgeler içerisinde de kendini yetiştirme fırsatını bulmaktadır. Dünya tarihi açısından bakacak olursak mürverin ilk olarak M.Ö. 4. Yüzyıl içerisinde ünlü Yunan Doktor Hipokrat mürver yemişini birçok şikayetin giderilmesi için önermektedir.

Mürverin Faydaları Nelerdir?

 • Mürver bitkisi içerisinde yer almakta olan yüksek lif oranı, vücut içerisinde bulunan fazla kolesterolü azaltmaktadır.
  Vücut içerisinde iyi kolesterol için yer açmaktadır. Bu özelliği sayesinde insan vücudu içerisinde meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlık oranlarını azaltmaktadır.
 • Mürver içerisinde bulunan yüksek potasyum seviyesi kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini gevşeterek kalbi koruma altına almaktadır.
 • Potasyum sayesinde tansiyonunuzun denge içerisinde kalmasını sağlayarak kalp sağlığınızın korunması açısından oldukça yararlıdır.
 • Mürver sayesinde sağlığınızın bozulması gibi durumlarda kendinizi daha çabuk bir şekilde toparlayabilirsiniz.
 • Boğaz ağrınız bulunuyorsa, sürekli bir öksürme halindeyseniz, soğuk algınlığına yenik düşmüşseniz, grip, bronşit ya da solunum sisteminizi ilgilendirmekte olan bir problem ile karşılaşmışsanız eğer mürver bitkisinden elde edilmiş olan su sağlığınızı korumak ve eski haline getirmek adına sığınabileceğiniz bir liman olma özelliğini taşımaktadır.
 • Mürverin insanların bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir şekilde etki yaptığını yönünde çeşitli araştırmalarda söz konusudur.
 • Mürver içerisinde bulunmakta olan antibakteriyal ve anti-enfeksiyöz maddelerin insanları grip ve soğuk algınlığı gibi yaşamak istemedikleri hastalıklardan korudukları tespit edilmiştir.
 • Mürver içerisinde bulunan antioksidan ve anti-enflamatuar bileşikler eklem ağrılarını ve iltihaplardaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmek adına kullanılabilmektedir.
 • İçerisinde bulunan yüksek oranda temel mineraller sayesinde kemiklerin gücünü artırmakta ve kemik dokusunun gelişimine yardımcı olmaktadır.
 • Çağımız içerisinde birçok insanı mağdur eden bir hastalık olan osteoporoz için en iyi çözüm genç yaşlarda bireylerin kemiklerini güçlendirebilmeleridir.
 • Genç yaştaki bireylerin mürver tüketmeleri kemiklerini güçlendireceği için ileriki yılarda kemik hastalıkları ve kemik erimesine karşı alınabilecek en sağlıklı yöntemler içerisinde sayılabilmektedir.
 • Mürveri cilt sağlığını korumak ve geliştirmek adına kullanan kişiler de bulunmaktadır. Birçok kozmetik ürünü içerisinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunmakta olan maddeler sayesinde vücudumuzun kırışmasını önlemektedir. Bu sebepten dolayı içerisinde mürver içeren ürünlerin cilt sağlığını korumak ve geliştirmek adına önemli görevleri bulunmaktadır.

Mürverin Zararları

 • Şimdi ise sizlere mürverin sahip olduğu bazı zararlı özelliklerden ve yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Mürverin henüz tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamıştır.
 • Yalnız aşırı dozda ve yanlış bir şekilde mürver kullanımı sonucunda insanlarda bulantı ve kusmaya sebebiyet verebilmektedir.
 • Mürverin sahip olduğu meyveler olgunlaşma süreçlerini tamamlamış iseler aşırı bir şekilde kaynatılmaması gerekilmektedir.
 • Mürver içerisinde insanların kusmasına sebebiyet verebilecek alkaloid sambucine içermektedir.
 • Mürver diüretik etkilere de sahiptir. Bu yüzden dikkatli olmanız gereken bir durum söz konusudur. Eğer kullanmakta olduğunuz bir ilaç var ise mürver bunların diüretik özelliklerini artırabilmektedirler. Mürver bitkisinin insan sağlığına zarar veren özellikleri alkaloidler ve glikozidlerin tehlikeli yönleri ısı aracılığı ile ortadan kaldırılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!