Soya Yağı Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Soya Yağı sağlık yararları arasında metabolizmayı artırmak, kansere karşı mücadele etmek, menopoz semptomlarını hafifletmek, sindirim sağlığını iyileştirmek, kan dolaşımını artırmak, diyabet riskini azaltmak, Alzheimer hastalığını tedavi etmek, görmeyi iyileştirmek, doğum kusurlarını önlemek ve uyku bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olmaktır.

Protein bakımından yüksek ve çoğu zaman bir laktoz ve vejeteryan ikame maddesi olarak kullanılan soya fasulyesi dünyayı genelinde bolca kullanılmaktadır. Soya peyniri, soya proteini, soya unu, soya sütü ve soya yağı dahil olmak üzere farklı soya ürünleri mevcuttur.

Soya Yağı Nedir?

Soya fasulyesi küresel olarak en çok tüketilen yiyeceklerden biri haline gelen baklagil türüdür. Vitaminler, diyet lifi, protein, organik bileşikler ve diğer temel besinlerden zengindirler. Vitaminler söz konusu olduğunda soya fasulyesi riboflavin , K vitamini , tiamin , B6 vitamini , C vitamini ve tiamin içerir. Mineraller bakımından, soya fasulyesi önemli miktarda manganez , demir , bakır , fosfor , magnezyum , selenyum , çinko , kalsiyum ve potasyum. Ayrıca antioksidanlar ve organik bileşiklerle doludur, böylece baklagillerin sağlıklı etkisini arttırır.

Soya fasulyesi yağı, soya fasulyesinden türetilen ve vücutta sağlıklı kalması için gereken çok çeşitli iyi yağ asitlerinin bulunması nedeniyle çoğu bitkisel yağa kıyasla daha sağlıklı kabul edilen bir bitkisel yağdır.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Eder

Soya yağı, felç ve kalp krizi gibi kalp rahatsızlıklarından ve ateroskleroz gibi diğer ciddi sağlık sorunlarından kurtulma şansınızı önemli ölçüde azaltabilir. Yağ, iyi bir yağ asidi dengesi sağladığından, vücudun, kolesterol seviyelerini kontrol edenler de dahil olmak üzere gerekli ve önemli yağ asitlerini elde etmesini sağlar.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Alzheimer, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Sinirsel bağlantılar işlevini yerine getirmediği ve ölmediği için kişinin beyninde bilişsel hasara yol açabilir, böylece geçmişi basit işleri yapmayı hatırlamak gibi şeyleri zorlaştırır. K Vitamini Alzheimer semptomlarını hafifletmek ve hatta bazı etkilerini tersine çevirmekle ilişkilendirilmiştir ve soya yağı etkileyici bir şekilde yüksek düzeyde vitamin içermektedir. Dahası, K vitamini zararlı serbest radikallere karşı antioksidan olarak işlev görür ve böylece sinir hücrelerini tahrip eder.

Vizyon Geliştirir 

Soya yağı% 7 oranında omega-3 yağ asidi içerir; bunlar, her ikisi de zararlı bakteriler ve diğer yabancı cisimler için ortak giriş noktaları olan gözlerin ve cildin çok hassas ve tehlikeli bölgeleri de dahil olmak üzere hücre zarlarını korumaya yardımcı olur.

Kanseri önler

Soya yağında bulunan antioksidan seviyeleri, onları çeşitli kanserlerin doğumunu önlemek için mükemmel kılar. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikalleri araştırır ve dengede tutar. Ayrıca, soya yağında bulunan yüksek lif içeriği, kolon ve kolorektal kanserdeki bir azalmaya bağlanmıştır. Bunun sebebi, lifin sindirim sürecini kolaylaştırmasına yardımcı olur ve gastrointestinal sisteme daha az baskı uygular.

Menopozun Belirtilerini Giderir

Soya yağı, bir kadının üreme sisteminin temel bileşenleri olan mükemmel bir izoflavon kaynağıdır. Menopoz döneminde östrojen seviyeleri hızlı bir şekilde düşer. Bununla birlikte, izoflavonlar östrojen reseptör hücrelerine yapışır, böylece vücut çok sert bir değişim geçiriyormuş gibi hissetmez. Bu da, sıcak basmalar, ruh hali değişimleri ve açlık sancıları gibi sayısız menopoz semptomlarını hafifletebilir.

Doğum Kusurlarını Önler

Soya yağı ayrıca her ikisi de hamilelik döneminde kadınlar için inanılmaz derecede önemli olan yüksek seviyede B vitamini kompleksi ve folik asit içerir. Folik asit, doğmamış çocuklarda nöral tüp defektlerinin önlenmesini sağlar ve bu da sağlıklı ve mutlu bir bebek sağlar.

Diyabeti Kontrol Eder

Soya yağı diyabeti önlemenin ve yönetmenin etkili bir yoludur, çünkü soya fasulyesi vücutta insülin inceptorleri defetme kabiliyetini göstermiş, böylece hastalığı yönetmede veya hatta ilk sırada oluşmasını önlemede yardımcı olmuştur. Soya ürünleri ile özel ilişki üzerine odaklanan erken araştırmalar ve Tip 2 diyabetin azalması, özellikle Asya popülasyonlarında umut verici sonuçlar vermiştir.

Uyku Bozukluklarını Gidermeye Yardımcı Olur

Hastalıkların ve uykusuzluğun görülme sıklığının en aza indirilmesine yardımcı olması gereken çeşitli metabolizma özelliklerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, soya yağı magnezyum açısından da zengin olup, dinlenmeyi ve uyku kalitesini arttırma ile doğrudan ilişkili olan bir mineraldir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Lif, özellikle sindirim açısından sağlıklı bir vücudun önemli bir parçasıdır. Lif, dışkıyı toparlar ve sindirim sisteminizde çok yumuşak hareket etmesini sağlar. Dahası, lif, gıdaları sisteme iten düz kasların daralmasıyla peristaltik hareketi teşvik eder. Soya yağının, diyet lifi açısından zengin olduğunu ve bunun da sindirim sisteminin sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor.

Cilt Bakımı

Soya yağı içindeki yüksek E vitamini içeriği nedeniyle son derece güçlü bir antioksidan görevi görür ve aynı zamanda cildi zararlı serbest radikallere karşı korur. E Vitamini aynı zamanda yara izlerinin görünümünü iyileştirme, lekeleri azaltma, cildi güneş yanığına karşı koruma ve taze hücrelerin büyümesini destekleme ile bağlantılıdır.

Kemik Sağlığını Geliştirir

K Vitamini osteotrofik kabiliyeti ile bilinir, bu da iyileşenlerin çoğalmasını teşvik edebileceği anlamına gelir. Bu tipik olarak kalsiyum ile ilişkili olsa da, K vitamini kemik büyümesini ve gelişimini çok olumlu bir şekilde destekleyebilir. Bu nedenle, tipik olarak yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olan osteoporoz gibi korkutucu koşulları önlemek istiyorsanız, soya yağını kesinlikle kullanın.

Soya Yağı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soya fasulyesi ve diğer soya fasulyesi ürünleri çok çeşitli sağlık yararları sağlasa da, diyetinizin bir parçası olarak soya fasulyesi yağını tüketmenin bazı olumsuz etkileri da vardır. Örneğin:

Guatrlar – Soya yağı içinde bulunan ve tiroid bezinin aktivitesini bozabilecek, guatra yol açabilecek bazı anti-tiroid elementleri vardır.

Östrojen düzeyleri – Soya fasulyesi, erkeklerde çok fazla soya fasulyesi tüketiyorlarsa hormonal bir dengesizliğe neden olabilecek östrojen taklit eden bileşikler içerir. En kötü durum senaryoları kısırlık, düşük sperm sayısı, cinsel işlev bozukluğu ve bazı kanserlerin gelişme olasılığı daha yüksektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!