Trafikte Sergilenmesi Gereken Tutum Ve Davranışlar

İnsanların, araçların ulaşım yolu üzerindeki hareketlerine trafik denir. Her insanın sosyal ve ahlaki yönden trafik de sergilemesi gereken davranışları vardır. Trafik halindeyken karşılaşılabilecek durumlarda insanların olumlu yaklaşması gerekmektedir. Özellikle okula gidiş ve geliş yollarında iki katı daha dikkatli olunması gerekir. Öğrencilerin ve servislerin yaya yolu ve servis yollarından çıkabileceğini unutmamak gerekiyor. Trafik kuralları, devletin belirli yazılı çerçeveler eşliğinde oluşturmuş oldukları kurallardır. Yolda meydana gelen kazaları ve sorunları en aza indirgemek için trafiğe çıkan her vatandaşın bu kurallara uyması gerekir. Günlük hayatta uyguladığımız davranışlarımız bizim için nasıl önemliyse, yolda uygulayacağımız kurallar da herkesin sağlığı için oldukça önemlidir. Trafik adabı, toplumda yaşayan her insanın trafik ortamı içinde uyması gereken davranış zorunluluğudur. Trafikte bulunan ve diğer yayaların güvenliği açısından koyulan bu kurallar, uyulmaması durumunda sadece kazaya sebebiyet değil, maddi açıdan da oldukça yük bir hale gelebiliyor.

Önemli Tutum Ve Davranışlar Nelerdir?

Trafik de en önemli iletişim yolu beden dilidir. Yoldan geçen yayalar, şoförün hareketleri üzerine, ondan gelecek bir hareketle yoluna devam eder veya durur. Bu durumda şoförün kullandığı beden dili oldukça önemli olacaktır. Şoför, genellikle el hareketleriyle karşıda bulunan yaya ile etkileşim kurabilir. El, kol ve göz teması kurmak önemlidir. Herhangi bir kavgaya sebebiyet vermeden olumlu bir şekilde temas kurmak oldukça önemli olacaktır. Herhangi ufak bir olay da bile kavga çıkartabilecek duruma gelmeden olayı yatıştırarak sakin bir şekilde kapatmak en iyisi olacaktır. Bu gibi durumlar sadece kazaya sebebiyet vermek değil, aynı zamanda çevreyi de olumsuz etkiler. Yol kenarlarında bulunan taşların ve ağaçların zarar görmesi de bu açıdan kötüdür. Kurallar çerçevesinde yolda araç kullanmak önemli tutum ve davranışlar arasındadır.

 • Trafik de Etkileşim

Trafik de en önemli etkileşim yolu ise araç da bulunan sinyal işaretidir. Sağa veya sola dönüşlerde kullanılan sinyal işareti, kişinin nereye gideceğini belirlemede oldukça önemli bir unsurdur. Arkada bulunan araç sinyal işaretini görerek gerekli işlemleri yapabilir, ani fren yapmasına gerek kalmadan kolayca müdahale edebilir.

 • Sağa Dönüşlerde Yayaya Yol Vermek

Seyir halinde en çok ihmal edilen kurallardan bir tanesi de yayaya yol verme kuralıdır. Özellikle sağa dönüş yollarında yaya yolları yapılmıştır. Bu yolların öncelik olarak yayalara yol vermek olduğu unutulmamalıdır. Sağa dönüş yollarda fren yaparak karşıdan karşıya geçen kişilere yol vermek önemlidir. Bu yollarda öncelik her zaman yayanındır. Trafik ışığı hiç olmayan sağa dönüş yollarında bile aracın durarak yol vermesi gerekir. Işık olan yerler de zaten durmak mecburidir.

 • Yaya Geçitlerinde Yavaşlamak

Yaya geçitleri genellikle ışık olmayan yerlerde kontrolü ve güvenliği sağlamak amacıyla konulan işaretlerdir. Bazı araçlar bu gibi durumlarda yavaşlamak yerine, durmadan yoluna devam ediyor. Yaya geçitlerinde öncelik yayaların olduğunu unutmamak gerekiyor. Tümsek olarak da yapılan yaya geçitlerinin daha çok dikkat çektiği söylenebilir. Çünkü bu durumda araç mecburen yavaşlama boyutuna geçecektir. Eğer hızlı bir şekilde yoluna devam etmek isterse, tümsek arabasının alt kısmına zarar verecektir. Böyle bir durumla hiçbir sürücü karşılaşmak istemediği için, hem yavaşlamış olacak, hem de karşıdan geçen yayaya yol vermiş olacaktır.

 • Araçla Araya Mesafeye Koyman

Trafikte sergilenen tutum ve davranışlar arasında en önemlilerinden biri de öndeki araçla arada mesafe bulunmasıdır. İki araç arasında bir arabanın geçeği kadar mesafe bulunması, öndeki araçla kaza oranını o kadar azaltacaktır. Araçların birbirine yakın olması, ani bir fren anında müdahale edemeden kaza yapma riskini arttıracaktır. Arkadan gelen araçla da dikkat halinde olmanız, aracın kaza yapmamasına sebebiyet verecektir.

 • Tek Yönlü Yollarda Tabelaların Önemi

Devletin yazılı ve görsel olarak uyguladığı tabelalar, kaza yapma riskini azaltabileceği gibi, sağlık açısından ve sergilenecek davranışlar açısından oldukça önemlidir. Hemen hemen her yerde tabelalara bakılması gerekiyor. Ana yol üzerinde çok ihtiyaç olmayacağını düşünsek de tek yönlü yerlerde önemli bir ihtiyaç haline geliyor. Sokak aralarında girişlere izin verilmediği yerlerde, sokağın başında bulunan tabela hayat kurtaracak düzeydedir. Karşı taraftan gelen araç her ne kadar size yol da verse, bu durumun farkında olmayan yayalar açısından da oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Tek yönlü yola girerken yapılması gereken ilk şey o yol üzerinde sizin geçmeniz için herhangi bir yazılı kural olup olmadığıdır.

 • Korna Çalmak

Korna sesleri son dönemlerde tahammül edilemeyecek bir duruma geldi. Uyarı amaçlı kullanılması gereken korna sesleri, bazen gereksiz yere araçlar tarafından kullanılıyor. Bu durum trafik de yaşanan stresi de oldukça fazla arttırıyor. Bu durum trafik de kazaya da sebebiyet verebiliyor. Özellikle yolların da olduğu yerlerde minibüs şoförlerinin gereksiz yere kullandığı korna çalmak, trafik de insanı kızdırıp, gereksiz yere tartışma boyutuna getiriyor.

 • Alkollü Araç Kullanımı

Trafik kazalarına en çok sebebiyet veren bir ihmal olan, alkollü araç kullanımı, direksiyon başında yapılacak en tehlikeli işlerden bir tanesidir. Alkol alan sürücü, hem kendi hayatını tehlike altına almış oluyor, hem de karşısındaki insanın hayatını hiçe saymış oluyor. Dikkat ve algı bozukluğuna neden olan bu durum, en büyük kazaya sebebiyet verebiliyor. Kaza yapma riskinizi arttıran bu durum, trafik cezası yemenize de neden olacaktır. Ülkemizde alkollü araç kullanımlarında, sadece para cezası değil, birkaç kez üst üste ceza yediğiniz de ehliyetinizi geri almamak üzere trafikten men edilme durumuna kadar gelebiliyorsunuz. Oldukça ağır ceza yaptırımları bulunan alkollü araç kullanımında, dikkat edilerek kaza yapma riskini azaltabilirsiniz. Alkol alındığı zaman ulaşım araçlarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

 • Aşırı Hız

Ülkemizde belirlenen bazı hız sınırları vardır. Sürücülerin özellikle bu konuda oldukça dikkatli olması gerekiyor. Hız sınırını aştıktan sonra oldukça ağır ceza uygulaması yapılarak, gerekli cezai sistem uygulanabiliyor. Belirlenen hız sınırlarına uyarak kaza riski oranını azaltmak oldukça mantıklı olacaktır. Devletin her yol üzerinde koymuş olduğu hız sınırları, sürücülerin o yol üzerinde çok hızlı gitmemesi gerektiğinin bir uyarısı halindedir. Hem yazı olarak hem de tabelalara asarak, her sürücünün görmesi gerekeceği şekilde kurallar geçerlidir.

 • Kendi Şeridin de Yola Devam Etmek

Sürücülerin en büyük problemlerinden biri de kendi şeridi dışında makas işlemi uygulayarak yolda ilerlemektir. Sollama yapılan yollarda kaza oranı da oldukça yüksektir. Ani fren yapımına bile gerek kalmadan zincirleme kazaya sebebiyet veren bu durum, trafik de sergilenmesi tutum ve davranışlar arasında olumlu bir etki yaratmıyor. Sağlık açısından çok büyük tehlike oluşturarak, birçok insanın hayatına mal olabiliyor. Her zaman kendi şeridinde yola devam ederek, trafik kurallarına uyarak ilerlemek de en iyisi olacaktır.

Trafik de sergilemesi gereken tutum ve davranışlara olumlu örnek olarak;

 • Yayalara yol vermek
 • Trafik kurallarına uymak
 • Kazaya sebebiyet vermemek
 • Kibar ve görgülü olmak
 • İnsanları incitmeden hareket etmek. Bu gibi durumlar olumlu yönden yapılması gereken davranışlardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!