Tuncay Yılmaz Kimdir? Hayatı Ve Eserleri Nelerdir?

İzmir doğumlu olan ünlü keman sanatçısı Tuncay Yılmaz uluslar arası alandaki başarıları ile bilinmektedir. Gerek ülkemizde gerekse uluslar arası sanat alanında önemli başarılara imza atmış olan ünlü virtüözümüz, sanat severler tarafından oldukça ilgi ile dinlenmekte ve tüm dünyaca tanınan virtüözler arasına girmeyi başarmıştır.

Yüksek keman eğitimini Ankara Devlet Konservatuarı’nda birincilikle tamamlayan Tuncay Yılmaz, daha öğrencilik dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte Hindemith Keman Konçertosu’nu ülkemizde ilk kez yorumlayan virtüöz oldu. İlk keman resitalini Fazıl Say ile birlikte veren sanatçı master eğitimini Almanya’da yaptı.

Alman Devlet Bursu kazanarak lisans üstü eğitimini tamamlayan sanatçı, Avrupa’da oldukça başarılı Yüksek Müzik Okulları’nda solistlik sınıflarına kabul edildi. Bu okuldan da başarılarla ayrılan Yılmaz, sanatındaki yeterliliğini kanıtlayarak solist olarak diplomalara hak kazandı.

Eğitim hayatı sürecinde Nicolai, Eralp, Marschner ve Epstein gibi birbirinden değerli sanatçılardan ders alan Tuncay Yılmaz, Avrupa’da eğitim gördüğü yıllarda Almanya Louis Spohr Keman yarışmasına katıldı. Yarışmada Schumann’ı en iyi yorumlayan virtüöz olarak ödül kazandıktan sonra ise Mozart’ın 5. Keman Konçertosunu yorumlayarak bu yorumu sayesinde Saarland Üniversitesi “Mozart Özel Ödülü”ne de hak kazandı. Hatta katılmış olduğu İsviçre-Tibor Varga ve Berlin-Mendelssohn Yarışmalarında finalist sanatçı olmuştur. Dünyada pek çok orkestra ile çalışmış olan sanatçı Tuncay Yılmaz Türkiye’de de hemen hemen tüm orkestralarda solist olarak keman çalmıştır.

Birlikte Çaldığı Ünlü Müzisyenler:

  • İdil Biret
  • Emre Elivar
  • Gustav Rivinius
  • Alexander Rudin
  • Wolfgang Emanuel Schmidt
  • Jiri Barta
  • Ludmil Angelov
  • Wolfram Schmitt Leonardy
  • Tedi Papavrami gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çaldı.

Tuncay Yılmaz’ın daimi piyanisti olan Robert Markham ile birlikte Ankara, Berlin, İstanbul, Monte Carlo, Frankfurt, Londra, Köln, Abu Dabi, Toledo, Valencia, Boston, Chicago ve New York gibi birçok dünya kentinde ve önemli sanat merkezlerinde büyük resitaller verdi.

Tuncay Yılmaz’ın Repartuvarı ve Eserleri:

Birçok konser ve resital düzenleyen Tuncay Yılmaz aynı zamanda radyo ve televizyon programları da yapmaktadır. Ünlü virtüöz Tuncay Yılmaz’ın repertuarında dünyaca ünlü klasik müzik ustalarının konçertoları bulunmaktadır.

Sanatçının ilk CD kaydı 1999 yılında New York’da yapıldı. Albüm Elgar ve Franck Sonatlarından oluşmaktaydı. İkinci CD’si ise Mozart’ın 250. Doğum Yılı kutlamaları nedeniyle Rudin yönetiminde çaldığı Mozart’ın 3. konçertosunun canlı konser yorumu ile müzik piyasalarında yerini aldı. Yine ünlü piyanistlerden Markham ile birlikte kaydettiği 3. albüm çalışması ise “Rosepage” adı ile kısa bir süre önce dinleyicileri ile buluştu.

Tuncay Yılmaz’ın Katıldığı Festivaller:

Tuncay Yılmaz İstanbul, İzmir ve Ankara’daki hemen hemen tüm müzik festivallerine birçok kez katılım sağlamıştır. İspanya ‘da Uluslararası Toledo Müzik Festivali de katıldığı özel festivallerden birisidir. İstanbul’da Çaykovski Yarışmasında birinci olan Rivinius ile birlikte Brahms’ın ikili konçertosunu seslendirdi. Ayrıca solist olarak 22. Ankara Müzik Festivali açılış konserinde iki konçerto yorumlayan Yılmaz 2006 yılında “2006 Dünya Mozart Yılı” etkinlikleri için Rudin tarafından Rusya’ya davet edildi. Ünlü besteci Mozart’ın konçertosunu ilk Moskova konserinde çaldı. Yine 2006 yılının sonunda Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına CSO ile Mozart çaldı.

Uluslar arası alanda birçok çalışmalar olan sanatçı aynı zamanda İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nda genç keman eğitimi almak isteyen birçok öğrenciye eğitim vermektedir. Bununla birlikte “Arkas Trio” keman üyeliği ve koordinatörlüğünü de üstlenmiş bulunmaktadır. Arkas Trio ise yine usta kemancı Tuncay Yılmaz’ın girişimi ile 2011 yılında kurulmuştur. Ayrıca piyanist Emre Elivar ve çellisst Gustav Rivinius’un da katkılarının bulunduğu Arkas Trio üyelerinden yalnızca Tuncay Yılmaz İzmir’de yaşamaktadır. Diğer virtüözler Almanya’da yaşamaya devam etmektedirler. Buna rapmen Arkas Trio yılda ortalama 10 konser vermektedir. Yaz başında trionun “Romantik Üçlüler” albümü çıkmıştır. Çift CD’de oluşan albümde Turina, Saint Saens, Mandessohn, Brahm ve Piazzola gibi ünlü bestecilerin eserleri yer almaktadır.

Tuncay Yılmaz 1996 yılından beri Kültür Bakanlığı Keman Solist Sanatçılarından birisidir. Sanatçı Venedig, Petrus Paulus Devitor ‚Red Diamond’ kemanıyla eserlerini canlandırmaktadır.

Önemli devlet sanatçılarımızdan birisi olan Ayla Erduran; Tuncay Yılmaz hakkında büyük bir kemancı ve müzisyen olduğunu dile getirdikten sonra, kendisinin arşe tekniğini ve hassaslığını olağanüstü bulduğunu belirtti. Mozart sonatını muazzam bir yorumla sergileyen Tuncay Yılmaz için çok mutlu ve gururluyum ifadelerini kullandı.

Tuncay Yılmaz’ın Kemanla Buluşması

Ailesinin renkli bir yelpazeye sahip olduğunu dile getiren Tuncay Yılmaz kemana çok küçük yaşlarda ama büyük bir tutkuyla sarıldığını anlatmaktadır. Müzikle ilgili bir aileden gelmese bile ailesinin bu alanda her zaman destekçisi olduğunu ve müzikal başarılarında desteklerini her zaman yanında hissettiğini söyleyen sanatçının müziğe olan ilgisi de küçük yaşlarda başlamıştır. Müzikal yolculuğunun İzmir’de başladığını belirten sanatçı o yılların İzmir’ini bir Avrupa kasabası olarak tasvir ediyor. Konservatuarda da keman bölümüne seçilmiş olması, hocalarının da kattığı değer ve güvenle kemana daha sıkı bağlandığını anlatan Yılmaz, sevgi ve azmin her daim her şeyin başında geldiğini vurguluyor.

Katıldığı sayısız konser ve resital olmasına rağmen sanatçı en heyecan verici konseri olarak CSO ile Ankara’da vermiş olduğu ilk konserden büyük bir heyecan duyduğunu belirtiyor.

Tuncay Yılmaz’ın Gözünden Kendi Sanat Hayatı

Tuncay Yılmaz sanat hayatını 100 metrelik bir koşu olarak değil, sonsuz bir maraton olarak tanımlıyor ve kendisini bu alanda asla sınırlandırmıyor. Sanatın sınırsız dünyasının bilincinde olarak sürekli çalışıyor, sürekli yeni şeyler keşfediyor ve üretiyor. Devamlı araştırarak daha iyi olanı, daha başka olanın arayışı içerisinde… Ve en önemlisi de sürekli kendisini aşmak için çalıştığını anlatıyor.

Kendisini mükemmelist olarak tanımlayan Tuncay Yılmaz halen bundan sonraki yıllar için yeni kayıt çalışmalarının ve projelerinin olduğunu sevenlerine müjdeliyor. Türkiye’de de bir takım projelerin içerisinde olan sanatçı ayrıca yurt dışıyla ilgili solo konserler, resital ve oda müziği projeleri ile sanatsal üretimlerine ara vermeksizin devam etmektedir. Dünya basınının da yakından takip ettiği ve birçok uluslar arası festivale çağrılan Tuncay Yılmaz repertuarında sofistike bir tarz izlemektedir. Bartok’dan Brahms’a, Beethoven’dan Mendelssohn’a uzanan geniş bir repertuara sahip olan sanatçı için Mozart eserleri ayrı bir önem taşımaktadır.

Genç Kemancılar İçin Eğitim Desteği

Halen İzmir’de yaşayan Tuncay Yılmaz kemanı ve sanatı sadece kendisine saklamakta. İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın artık geleneksel hale getirdiği Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı bu yıl da düzenlenen bir final konseri ile sona erdi.

Uluslar arası Keman Ustalık Sınıfının koordinatörlüğünü dünyaca ünlü keman virtüözümüz Tuncay Yılmaz üstlenmektedir. Yılmaz bu konuda Artur Kaganovskiy ve İngiliz piyanist ve eğitimci Robert Markham ile birlikte çalışmaktadır. Bu ziyadesiyle kaliteli çalışma grubu ile çalışan öğrenciler final konserlerinde Beethoven’dan, Vivaldi’den, ve Kreisler’den seçtikleri eserleri seslendirdiler. Keman Ustalık sınıfının ünlü hocaları, öğrencilerinin hepsinin geleceğin keman virtüözleri olacaklarını ve onlarla çalışmaktan büyük bir zevk ve gurur duyduklarını söyledi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!